View Single Post
  #464  
Vechi 08.05.2015, 22:47:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Textul este o scrisoare trimisă de Sfântul Serafim de Virița către un fiu duhovnicesc, episcop rus, aflat într-o închisoare sovietică.


„Te-ai gândit vreodată că tot ceea ce te privește pe tine Mă privește și pe Mine? Pentru că ceea ce te privește pe tine privește și pupila ochilor Mei. Tu ești scump în ochii Mei, mult prețuit, și Eu te-am iubit pe tine și de aceea pentru Mine este o deosebită bucurie să te educ. Când ispitele stau împotriva ta și dușmanul vine ca râul, Eu vreau ca tu să știi că de la Mine a fost aceasta. Că neputința ta are nevoie de puterea Mea și că siguranța ta stă în aceea de a-mi da Mie posibilitatea să Mă lupt pentru tine. Când te găsești în situații grele printre oameni care nu te înțeleg, care nu iau seama la ceea ce-ți este necesar și plăcut, care te îndepărtează de la ei, de la Mine a fost aceasta.
Eu sunt Dumnezeul tău, care dispun de împrejurări. Nu întâmplător ai apărut la locul tău, acela este locul pe care Eu ți l-am destinat. Nu tu ai cerut ca Eu să te învăț smerenia? Așa că iată: Eu te-am pus în acel mediu, în acea școală unde se studiază această lecție. Mediul tău și cei ce trăiesc cu tine îndeplinesc numai voia Mea. Te afli oare tu în criză de bani, îți este greu și dai din colț în colț? Să știi că de la Mine a fost aceasta.
Pentru că Eu dispun de mijloacele tale materiale. Eu vreau ca tu să fugi la Mine și să depinzi de Mine. Rezervele Mele sunt fără sfârșit. Eu vreau ca tu să te convingi de dreptatea Mea și de făgăduințele Mele. Să nu-ți spună cineva de trebuința ta: „Voi n-ați crezut Domnului Dumnezeului vostru”. Te gândești oare la necazuri și suferi tu noaptea, fiind despărțit de cei apropiați și dragi inimii tale? Să știi că de la Mine a fost aceasta.
Eu sunt bărbatul durerilor. Când ești cuprins de boală, să știi că Eu am îngăduit aceasta ca tu să te îndrepți spre Mine și în Mine să poți găsi mângâiere veșnică. Te-a dezamăgit oare prietenul tău când ți-ai deschis inima față de el? De la Mine a fost aceasta. Eu am îngăduit ca aceste neînțelegeri să te afecteze, ca tu să știi că cel mai bun prieten al tău este Domnul. Eu vreau ca tu să aduci toate problemele tale înaintea Mea și să-Mi vorbești.
Te-a clevetit cineva? Spune-Mi Mie și vino mai aproape de Mine, scăparea ta este când sufletul tău se va ascunde de „amestecarea limbilor”. Eu am încercat ca lumina adevărului tău și soarta ta să fie în mijlocul zilei (Ps. 36, 6). S-au distrus planurile tale, te-ai implicat sufletește și ai obosit? De la Mine a fost aceasta.
Tu ți-ai făcut planuri și mi le-ai adus Mie ca să le binecuvântez. Dar Eu vreau să Mi le arăți Mie, ca să dispun și de împrejurările vieții tale și atunci răspunderea pentru toate va fi a Mea, fiindcă este prea greu pentru tine și tu singur nu poți să te măsori cu ele, fiindcă tu ești numai arma, nu persoana care acționează. Ai trecut oare prin insuccese neașteptate și tristețea a cuprins inima ta? Să știi că de la Mine a fost aceasta.
Pentru că Eu vreau ca inima și sufletul tău să fie întotdeauna arzând în fața ochilor Mei și să învingă prin numele Meu orice neîncredere. Când nu primești multă recunoștință de la oamenii apropiați și dragi ție și, având sufletul sărac, cazi în deznădejde și cârteală, să știi că de la Mine a fost aceasta. Pentru că, prin această tânjeală a sufletului tău, Eu încerc puterea credinței tale, fermitatea făgăduințelor și puterea rugăciunii tale insistente pentru cei apropiați ție. Pentru că tu ești cel care i-ai încredințat Acoperământului Maicii Mele Preacurate, trecând grija lor pe seama iubirii Mele providențiale.
Te-a încercat o boală grea, vremelnică sau nu, și tu ai fost țintuit în patul tău? De la Mine a fost aceasta. Pentru că Eu vreau ca tu să mă cunoști pe Mine mai bine în neputințele tale trupești și să nu cârtești pentru această încercare trimisă ție. Nu te-ai străduit să pătrunzi în planurile Mele, în planurile mântuirii sufletelor omenești prin diferite căi, ci fără cârtire și supus ai închinat voia ta harului Meu. Dacă ai vrut să faci o faptă deosebită pentru Mine și, în locul aceleia, te-ai așezat pe patul neputinței, de la Mine a fost aceasta.
Pentru că atunci ai fost adâncit în faptele tale și Eu nu pot să atrag gândurile tale spre Mine, ci Eu vreau să te învăț ca gândurile tale cele mai adânci să fie în slujba Mea. Eu vreau să te învăț să recunoști că tu ești nimic. Unii din cei mai buni colaboratori ai Mei sunt cei care, rupți de activitățile cotidiene, învață să dispună de arma rugăciunii neîncetate. Tu ești chemat ca pe neașteptate să ocupi poziția grea și de răspundere și să mergi nădăjduind în Mine.
Eu îți încredințez aceste greutăți, pentru că la aceasta te binecuvântează pe tine Domnul Dumnezeul tău în toate faptele tale, în toate drumurile tale, în tot ceea ce va fi făcut prin mâinile tale. În această zi îți înmânez acest vas cu ulei sfânt. Folosește-l cum vrei, copilul Meu. Fiecare greutate care apare, fiecare cuvânt care te supără, fiecare obstacol în munca ta care ar fi putut să-ți aducă necazuri și deznădejde, fiecare descoperire a neputinței și incapacității tale să fie unse cu acest ulei. De la Mine este aceasta.
Amintește-ți că fiecare obstacol este mângâierea lui Dumnezeu și pune în inima ta cuvintele pe care Eu ți le-am spus ție astăzi: de la Mine au fost acestea. Păzește aceste cuvinte, să știi și să-ți amintești întotdeauna că fiecare greutate va slăbi când tu vei învăța să Mă vezi pe Mine în toate. Toate sunt trimise de Mine pentru desăvârșirea sufletului tău – toate de la Mine au fost…”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote