View Single Post
  #1467  
Vechi 16.10.2022, 12:07:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dacă te rogi Domnului din toată inima, sau Maicii Sale, sau îngerilor, sau unui sfânt, înseamnă că te adresezi însăși inimii Domnului, Maicii Sale, îngerilor și sfinților. Fiindcă inima lui Dumnezeu ne cuprinde pe toți în ea, întru Duhul Sfânt, toți sfinții sunt în inima lui Dumnezeu. ,, Rămân întru Mine și Eu întru ei"( Ioan 6, 56).
Când te rogi, crede cu tărie că fiecare cuvânt al rugăciunii este auzit de Dumnezeu și orice I-ai cere pentru tine și pentru altcineva îți va da.

Cum as putea să te uit, Doamne, pe Tine, Cel nevăzut, de nepătruns, Cel ce îmi umpli mereu inima și viața cu lumină, pace, bucurie, putere, răbdare : pe Tine, Care însemni pentru mine, pentru viața mea, tot binele? Ești însăși viața mea. O, cum aș putea să Te uit?

Doamne, Numele Tău este Dragostea:nu Te depărta de la mine, rătăcitul: numele Tău este Puterea , întărește-mă pe mine cel neputincios și căzut : numele Tău este Lumină, luminează sufletul meu, întunecat cu patimile vieții acesteia: numele Tău este Pacea, pacifică sufletul meu zbuciumat: numele Tău este Mila, nu înceta să mă miluiești.

Sfântul Ioan de Kronstadt
( Viața mea în Hristos).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote