View Single Post
  #13  
Vechi 07.12.2009, 21:51:12
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit replica

De unde ai scos ca societatea e ceva apostat?IIsus a stat in societate..iar celibatul nu este predicat in Scriptura..ci este un refugiu al celor care nu au curaj sa-si ia responsabilitatea asta.Familia este binecuvantata de Dumnezeu si este baza societatii.Fara ea ..domnia ta nu a-i fi existat astazi si nu ti-ai expune aici parerea.Cat despre parintele Cleopa..raman la convingerea mea cea dintai.Nu doresc o polemica doar ca am alta parere despre fanatici.Nu-mi imaginez o lume dupa canoanele sale...ar trebui sa ne intoarcem in timp cu 500 de ani.Daca doriti o relatie cu generatiile tinere si un viitor pentru biserica..atunci trebuie sa abordam altfel religia.Contestam pe buna dreptate infailibilitatea papei pentru ca e imposibila dar procedam la fel cu intangibilitate a sinoadelor egumenice,,uitand ca cei care au participat la ele erau simpli oameni,..fiecare cu pareri diferite,multe din regulile de azi din functionarea bisericii noastre ortodoxe fiind rezutatul voturilor..niciodata in unanimitate.Oare cum va arata biserica peste 50 de ani..cand vor disparea cea mai mare parte din enoriasii de azi...cei mai multi semianalfabeti.Asta e un motiv de meditatie...
Reply With Quote