View Single Post
  #16  
Vechi 10.12.2009, 22:09:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
De unde ai scos ca societatea e ceva apostat?IIsus a stat in societate..iar celibatul nu este predicat in Scriptura..ci este un refugiu al celor care nu au curaj sa-si ia responsabilitatea asta.Familia este binecuvantata de Dumnezeu si este baza societatii.Fara ea ..domnia ta nu a-i fi existat astazi si nu ti-ai expune aici parerea.Cat despre parintele Cleopa..raman la convingerea mea cea dintai.Nu doresc o polemica doar ca am alta parere despre fanatici.Nu-mi imaginez o lume dupa canoanele sale...ar trebui sa ne intoarcem in timp cu 500 de ani.Daca doriti o relatie cu generatiile tinere si un viitor pentru biserica..atunci trebuie sa abordam altfel religia.Contestam pe buna dreptate infailibilitatea papei pentru ca e imposibila dar procedam la fel cu intangibilitate a sinoadelor egumenice,,uitand ca cei care au participat la ele erau simpli oameni,..fiecare cu pareri diferite,multe din regulile de azi din functionarea bisericii noastre ortodoxe fiind rezutatul voturilor..niciodata in unanimitate.Oare cum va arata biserica peste 50 de ani..cand vor disparea cea mai mare parte din enoriasii de azi...cei mai multi semianalfabeti.Asta e un motiv de meditatie...
Societatea contemporana nu functioneaza dupa legile crestine ale iubirii semenului ci dupa legea patimilor, înclinatiilor pacatoase: pofta trupului, pofta ochilor si trufia vietii (I Ioan 2, 15), adica dorinta de placeri trupesti, de bogatii si de slava prin care oamenii se îndeparteaza de Dumnezeu. Dar ma îndoiesc ca ai cunostinte scripturistice si cu atât mai putin patristice ca sa putem purta o discutie.


Celibatul e predicat în Scriptura:

Matei 19
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.


I Corinteni 7
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
...
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi (necasatorit). Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
...
32. Dar eu vreau ca voi să fiți fără de grijă. Cel necăsătorit se îngrijește de cele ale Domnului, cum să placă Domnului.
33. Cel ce s-a căsătorit se îngrijește de cele ale lumii, cum să placă femeii.
34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.


Dupa tine Biserica e un organism omenesc. Gresesti. În Biserica nu lucreaza numai oamenii ci si Dumnezeu. Sunt oameni care sunt sub inspiratia Duhului Sfânt.
Documentele oficiale ale Sinoadelor atunci când promulgau dogmele foloseau formula Parutu-Sa Duhului Sfânt si noua... si e naiv sa credem ca cei care o foloseau stabileau dogmele dupa mintea lor. Revelatia, lucrarile Duhului Sfânt nu s-au încheiat o data cu Apostolii ci continua pâna astazi prin ierarhii ce cer luminarea Domnului. Matale însa nu pari sa stii ce e aceea viata înduhovnicita.

Ce-o sa se întâmple în 50 de ani? Asta te framânta, nu vesnicia?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote