View Single Post
  #38  
Vechi 16.04.2015, 14:56:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Da, din nefericire mai citesc și alții "învățătura" așa cum o pricepi tu și fug cât văd cu ochii de creștinism. Dar fiecare e liber să-și exprime punctul de vedere, iar boala părerii de sine e foarte greu de vindecat.
Stim fiecare ce crede celalalt (cel putin eu stiu). Si in trecut ai fost extrem de deranjat de ceea ce scriam, adica de conceptiile care nu tineau de invatatura ecumenista. Desi mi-ai adresat si cuvinte mai grele si eu ti-am raspuns temperat eu am fost cel care mi-am cerut scuze de cateva ori (cum stii si tu). Dar tu ai pastrat ranchiuna. Cel mai simplu este sa intelegem ca nu avem doar mici neintelegeri cu privire la invatatura sau cate o invatatura care nu concorda. Avem de fapt credinte diferite, nu avem decat putine puncte coumune in ceea ce priveste invatatura. Cum am mai afirmat, ceea ce spui tu are influente din invatatura ecumensita (cum mai sunt multi pe forum). Tu spui despre mine ca eu as spune lucruri gresite. Nu avem cum sa ne intelegem decat in doua cazuri: ori eu adopta acea invatatura (ceea ce nu se va intampla niciodata), ori tu renunti la o parte din ea, dandu-ti seama ca e gresita (ceea ce sper ca se va intampla candva, dar nu cred ca acum). Asadar, pana atunci cel mai bine e sa realizam faptul ca avem credinte diferite si sa incercam sa nu avem discutii degeaba pe tema asta. Pentru ca problema e ca ceea ce cred eu gasesti in invatatura ortodoxa si articole, ceea ce crezi tu nu prea gasesti, decat la autori ce au si ei acea invatatura. Pot coabita si doi oameni ce cred lucruri diferite, fara sa se jigneasca tot timpul. Toate cele bune!
Reply With Quote