Subiect: Lady Gaga
View Single Post
  #15  
Vechi 23.04.2014, 00:25:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O fi si cum zici tu Lucian , dar nu am prea vazut exemple de lucruri mici in ce ai zis .Cele enumerate de tine erau pacate grele .

In alta ordine de idei, cu un om care are nevoie de ajutor incepi prin a ii intinde o mina , nu prin a il impinge si mai tare inapoi ca nu corespunde unor standarde,prea perfecte . Omul vine insetat din desert , de abia respira , si ca in bancul acela ii refuzi intrarea in hotel ca nu are cravata.
Okei,mi-ai putea reprosa ca nu trebuie sa facem compromisuri ,ca lady gaga are un mesaj profund nociv . Dar eu prefer sa ii dau putina incredere in el, decat sa ma reped in corul celor care ii spun ca e pierdut .

Prefer ca Bogdan sa inteleaga ca tainele ortodoxiei despre puterile sufletesti si lucrarea diavolului sunt in cartile sfintilor , si nu in judecatile sale despre sine.

Si apoi clipul acela de acum cativa ani,era chiar fain ,de exemplu pentru cineva care nu intelegea engleza si nu o cunostea :)
Acum imi dau cu parerea. Nu spun ca am dreptate, dar eu asta cred.
Sunt de acord ca nu te poti schimba radical peste noapte. Sunt de acord ca daca ai sa mergi la un duhovnic "aspru" care iti va da canon greu, daca ai sa incerci sa tii posturile dupa rigorile canoanelor, daca ai sa incerci sa faci 300 de metanii pe zi, daca ai sa incerci sa spui Rugaciunea inimii de 1000 de ori pe zi etc ai toate sansele sa esuezi dramatic. Dar, in acelasi timp eu cred ca ai toate sansele sa esuezi, de data asta parandu-ti ca nu o faci, daca vei ramane ancorat in doua lumii si vei tot face compromisuri. Vei avea tendinta sa fii tolerant cu tine insuti, sa consideri acceptabile multe pacate si sa iti adaptezi credinta la asteptarile tale. Si diavolul te va incuraja pentru ca de fapt nu ai parasit niciodata barca lui.
Si elocvent este chiar raspunsul lui care nu considera a a facut o "crima" ca nu a mers la Litughie in noaptea de Inviere. Si nu a facut o crima. Dar tot ce va face i se va parea acceptabil atat timp cat uneire ca avea unele preocupari pe care el le va considera duhovnicesti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote