View Single Post
  #40  
Vechi 16.01.2015, 12:54:16
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nimeni, absolut nimeni in biserica noastra decat cineva dement, nu iti va spune ca NU poti iubi un barbat. Iubesti o persoana, in primul rand, nu un sex, nu iubesti pe cineva deoarece este de sex masculin sau femenin, si eu iubesc barbati, iubesc pe tatal meu, as iubi un frate de l-as avea, imi iubesc prietenii, imi iubesc duhovnicul etc... Iubirea si afectiunea sunt lucruri complet diferite de ceea ce multi dintre noi credem.

De ce biserica noastra nu accepta homosexualitatea? Pentru ca atunci, stricand acea iubire curata si frumoasa intre doi barbati, sau intre doua femei sau intre oricine, apare sexul, care este o perversiune de la folosul trupesc al acestuia dat noua de Dumnezeu, o perversiune care satisface doar poftele animale si instinctuale ale noastre. Homosexualitatea este, in esenta, satisfacea placerilor egoiste ale trupului, si intra in acelasi rand cu curvia, preacurvia, adulterul, etc... Deoarece pui placerea ta, placerea trupeasca asupra tuturor celorlalte, si de aceea e un pacat. Biserica noastra nu uraste pacatosii, toti suntem copiii lui Dumnezeu si in toti bate o inima data de El, dar uraste pacatul, adica ceea ce ne face rau.