View Single Post
  #87  
Vechi 27.12.2012, 16:50:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă puteam să o scot, o făceam ...
fac eu copy paste:

Ministra Familiei, Kristina Schröder, politiciană conservatoare altfel, a trîntit-o chiar în perioada Crăciunului: Dumnezeu nu are gen. Afirmația ei, făcută într-un interviu pentru Die Zeit, i-a enervat pe colegii ei din Uniunea Creștin Democrată și pe bavarezii din Uniunea Social-Creștină.
Limba germană are trei articole hotărîte care indică genul: der, masculin, die, feminin și das, neutru. Kristina Schröder a spus în interviu că Dumnezeu ar putea fi precedat de oricare dintre cele trei articole, că ar putea fi cel mai bine precedat de das, de dragul neutralității.
Cîțiva miniștri și parlamentari s-au declarat șocați de intervenția colegei lor. Norbert Geis, parlamentar, a spus că: Dumnezeu ne-a fost revelat ca tată al lui Hristos și ar fi bine să rămînă așa. Christine Haderthauer, o importantă politiciană bavareză, a spus că e foarte trist cînd copiilor li se răpesc, în numele corectitudinii politice, imaginile puternice care sunt atît de importante pentru imaginația lor, Dumnezeu Tatăl fiind una dintre acestea.
Se pare că Germania conservatoare tolerează o femeie cancelar, dar nu mai mult de atît – numărul unu în Univers nu poate fi decît bărbat. Purtătorul de cuvînt al Angelei Merkel, presat să ia o poziție în această problemă, a spus că dacă crezi în Dumnezeu, genul nu contează, oricum i te-ai adresa lui Dumnezeu, rugăciunile vor fi auzite.


comentariu:
Eu si cu mine 23 December, 2012 12:25
Am accesat acest articol doar pentru poza…
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote