View Single Post
  #16  
Vechi 26.06.2010, 23:26:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc
Orice Sfant Parinte te va invata ca singura cale de a nu pacatui cu gandul este sa ignori acel gand rau cand vine. Exact cum ai spus si tu. Este atat de simpla solutia incat poate ti se pare incredibila, dar poti verifica in cartile sfinte.

Cum te invata si alti forumisti, incearca sa-ti ocupi mintea cu rugaciunea Lui Iisus daca esti ispitit, in forma completa: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!"

Ai grija ca multi s-au smintit si au cazut in deznadejde din cauza gandurilor de hula, pentru ca nu au stiut cum sa le stea impotriva. Asa ca roaga-te si ignora-le!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote