View Single Post
  #3  
Vechi 14.02.2011, 02:20:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sinaxarul este plin de sfinți adolescenți. Este vârsta marilor entuziasme. Mai mult decât oamenii de alte vârste, adolescenții sunt chemați să descopere aventura întâlnirii cu Isus. Am mai reprodus un citat din "Jurnalul Fericirii" unui evreu convertit, dar unele lucruri merită repetate pentru savoarea lor și bogăția lor:

Nenorocirea este că veacuri de-a rândul – și acum mai mult decât oricând – până și oamenii de bună credință (mai ales ei) văd în creștinism un fel de vag și blând cretinism, bun pentru bigoți, creduli și ființe pierdute cu firea.

În vreme ce e clocot, e scandal, e curată „nebunie”, mai îndrăzneț și mai exigent decât orice teorie extremistă; e aventură, e happening – e cel mai formidabil happening.

Creștinismul e dogmă, e mistică, e morală, e de toate, dar e în special un mod de a trăi și o soluție și e rețetă de fericire. Mai că aș spune că e supradeconectare, supra-LSD. Pe lângă doctrina creștină, cerințele și rezultatele ei, toate stupefiantele și halucinogenele sunt leac băbesc, diluție Hanemann minimală, roabă neolitică.

Nu există mai zguduitoare terapeutică (ne cere imposibilul) și nici medicament mai eficace (ne dă libertatea și fericirea fără a mai fi nevoie să trecem pe la traficanții de heroină).

Creștinismul dă pace, liniște și odihnă – dar nu serbede și monotone, ci pe calea aventurii celei mai temerare, a luptei neîncetate, acrobației celei mai riscante. Un trapez la mare înălțime – și nici o plasă dedesubt.


Creștinii nu sunt chemați să caute fericirea numai în viața viitoare, ci chiar în viața aceasta. Acuma, depinde mult ce înțelegem prin fericire, înțelesul a orice poate fi deformat. Fericirea creștină este să fii prieten al lui Isus. El este Apa cea Vie și numai El satură. Nu am văzut niciodată oameni atât de fericiți precum călugării și călugărițele. Chiar azi am văzut o frumoasă călugăriță la biserica în care fiica mea face cateheza. Fericirea de pe chipul ei era radiantă și contaminantă. Dimpotrivă, ceea ce nu vine de la Dumnezeu nu aduce fericire. Poate aduce o satisfacție rea, de moment, ca atunci când îl fracturăm pe colegul care vrea neapărat să iasă în evidență să se pună bine cu șeful. Dar repede vine urâtul și amarul și deznădejdea. Dacă diavolul ar vinde aur în schimbul sufletului nostru, tot ar mai fi un târg oarecare, numai că Înșelătorul nu aur ne vinde, ci poleială și iluzii. Banii calpi pe care ne-am vândut ies repede la iveală, spre zdrobirea noastră și părerea de rău.

Desigur, fericirea tânărului în uniune cu Domnul este numai o arvună a fericirii vieții viitoare. Surâsul lui Dumnezeu în inima noastră îl simțim cumva "în ghicitură" și numai uneori. Și totuși, aceste momente ne fac atât de fericiți și ne fac să tânjim aproape fizic după Cel care e izvorul fericirii. Dar când vom fi față către Față, când lumina Lui ne va inunda fiecare colț rămas obscur din sufletul nostru ! Abia atunci vom vedea pe deplin cât de bun este Domnul, dacă pentru atât de puțin efort în viața noastră ne dă atât de multă fericire !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.02.2011 at 02:21:16. Motiv: tag-uri
Reply With Quote