View Single Post
  #19  
Vechi 09.08.2006, 12:33:39
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Silverstar, o sa vorbim ami multe cand te intorci. Ar mai fi multe, dar uneori lumea te crede nebun daca spui ca mortii iti vorbesc in somn si ca faci ceea ce iti spune un parinte mort. Insa voi continua.
1. La cateva saptamani dupa ce a murit un unchi, fratele tatalui meu, am visat ca m-am intalnit cu el intr-un magazin si ca isi cauta de imbracat pt ca ii era frig. Vroia o geaca si un pulover pt ca pantofi isi luase. I-am povestit mamei mele, care mi-a confirmat ca inaite de accidentul rutier in care a murit, isi cumparase niste pantofi care ii placeau. Eram amandoua suparate pt ca verisoara mea l-a inmormantat in haine de strada, fara sa ii cumpere nimic nou si ca din cate am inteles, si de pomana i-a dat tot haine vechi. Asa ca am cumparat noi geaca, pulover si pantaloni si i-am dat de pomana. De atunci nu l-am mai visat sa imi ceara ceva.
2. Acum vreo 4 ani, mi-a murit un alt unchi. In noaptea in care s-a dus am visat ca parca zburam si imi vedeam unchiul de sus cum sta cu mainile pe piept si toti ceilalti in jurul lui plangeau. Cand m-am trezit mama mi-a dat vestea.
3. Tot acum 4 ani a murit cel mai bun prieten al meu. Era din alt oras si era internat in Bucuresti pt ca era bolnav. In noaptea in care a murit am visat ca eram in apropierea unei ape si inaintea mea era un tanar care ducea in brate mai multe pachetele (tanarul era imbracat in vesminte de calugar). Pe masura ce mergea pachetele ii cadeau si eu le adunam in urma lui. Am trecut o apa curata ca lacrima si ne-am apropiat de o masa ce se afla in fata unei usi. Usa era inchisa, dar de jur imprejur se vedea o lumina alba, minunata. Dupa ce am luat si ultimul pachet, adica al 24-lea (varsta la care a murit), s-a intors spre mine si m-a rugat sa le las pe masa pt ca de acolo nu il mai puteam urma. Atunci l-am recunoscut si l-am intrebat unde merge si de ce nu vrea sa mai stea cu noi si mi-a raspuns :"lasa-ma sa plec. Nu mai pot.O sa imi fie mult mai bine acolo unde merg". Si s-a dus.
Am vorbit cu sora mea si ne-am hotarat sa mergem la inmormantare. Urma sa plecam seara cu alti prieteni de-ai nostri. La pranz am adormit putin si m-a vazut intr-o casa straina, toata lumea era imbracata in negru si plangea. Am intrat in sufragerie, am vazut un sicriu si am luat o lumanare sa o aprind. Cand m-am apropiat de sicriu, prietenul meu s-a ridicat, m-a privit si mi-a spus "Nu o sa vi sa ma vezi pt ultima data". M-am trezit speriata si la nici 10 minute m-a sunat mama care imi spunea ca numai sora mea va merge la inmormantare pt ca eu trebuie sa fiu la Bucuresti la spital sa imi fac niste analize.
4. Acum mai bine de o luna l-am visat pe tata care vroia sa mergem sa imi ia masina pt ca si-a dat seama ca Dacia lui nu ne placea. L-am refuzat politicos spunand ca ne vom lua si masina, dar nu atunci. La o saptamana dupa aceea, l-am visat iarasi pe tata care ma certa ca nu am luat masina, asa cum i-am promit. Rezultatul: de la 1 iulie avem masina noua.
Cred ca cei din lumea de dincolo au grija de noi, ne vegheaza si ne apara de rele. Tata m-a iubit mult, si eu pe el si de aceea, chiar daca nu mai este il ascult si cred in ceea ce imi spune sa fac. Multi pot sa ma creada nebuna sau cum vor, dar mie nu imi pasa. Relatia mea cu tata, chiar si dupa moarte, continua sa existe, chiar daca nu atat de des cum mi-as dori.
Durerea mea este mai mare pt ca bunicul meu, nu vrea sa il visez, sa vorbeasca cu mine, si nici prietenul meu. Si mai e ceva, acum sufar si am probleme, dar tata nu a venit la mine sa imi vorbeasca. Ma intreb daca nu este suparat pe mine, sau ce s-a intamplat. Insa orice ar fi cred si sper ca la momentul oportun o sa apara. Il astept chiar in septembrie cand va trebui sa suport o mica interventie chirurgicala sa ma aline si sa imi spuna ca totul va fi bine.
Cam atat pt moment.
Dumnezeu sa aiba grija de noi toti.
Reply With Quote