View Single Post
  #4  
Vechi 18.03.2012, 00:07:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Stiu ca este normal sa implinim lucrurile firesti, ancestral rinduite in viata omului, si sa nu exgeram cu ele in nici o directie. Sa le implinim dupa buna rinduiala a vietii statornicita de Dumnezeu insasi dar fara a cauta sa fortam mina Lui cu ceva .
De aceea , forma corecta de rugaciune catre Dumnezeu nu este ca sa ne rugam pt a ne darui de fiecare data cite ceva (da-mi un loc la o scoala buna, ajuta-ma sa fac studii stralucite, ajuta-ma sa ma casatoresc atunci cind vreau eu si cu un barbat bun, ajuta-ma sa am citi copii gindesc eu sau hai, cel mult cu unul in plus sau in minus, ajuta-mi copii sa faca scolile cele mai bune, ajuta-ma sa traiesc sa-mi vad nepotii, etc ) ci sa ne rugam intotdeauna ca sa ne daruiasca ceea ce ne este de folos (deoarece chiar fara a fi pe deplini constienti nu toate lucrurile care credem ca ne trebuiesc neaparat ne si trebuiesc in realitate !) si pt. mintuirea noastra .
O gluma , mai putin ortodoxa, spune sa avem grija ce ii cerem lui Dumnezeu deoarece s-ar putea sa avem ingaduinta sa ne-o si dea si sa ne fie rau asa cum am cerut noi !
De aceea , ori de cite cite ori avem vreo dorinta sau vreo suparare trebuie sa ne rugam sa ne fie data/implinita , numai daca ne este spre folos si spre mintuire .
Iar de acolo in colo nu mai avem decit sa ne punem nadejdea in Dumnezeu, ca daca ne va trebui neaparat ni se va si implini, si sa ne continuam vietuirea si pravila zilnica in mod obisnuit . Adica sa ne lucram mintuirea si sa alungam gindurile care tind sa puna stapinire pe noi lasindu-ne cu totul in voia Domnului !
Daca nu ni se implineste cererea insemneaza fie ca nu ne foloseau cele ce le ceream, fie ca puteau fi sau deveni periculoase pt. noi la un moment dat, fie ca Dumnezeu are alt plan cu noi decit cel pe care il doream noi .

Acest mod de a gindi si trai este o propunere pe care daca o refuzam lasam deschisa poarta mintii si a sufletului multor ginduri care ne vor ispiti si ne vor tulbura si ne vor amari sufletul pina cind ne vor istovi .
Caci in spatele gindurilor si dorintelor persistente dar neimplinite se ascunde de multe ori ispititorul .

In concluzie , nu te mai indeletnici cu asemenea ginduri indiferent ce virsta ai avea, alungale din inima ta , puneti toata nadejdea in Dumnezeu ca iti va da ceea ce-ti trebuie la momentul potrivit si continua sa fi un traitor in duh si adevar cit mai rivnitor.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .