View Single Post
  #5  
Vechi 28.12.2012, 22:53:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Red face

Draga Ina,

E tare frumos sa iubesti, dar e si periculos sa te avanti asa, in viata, fara nicio baza, la aceasta varsta. Ce ii poti oferi tu lui si el ce iti poate oferi tie, in afara de niste visuri si de niste vorbe? E tare greu in viata, e foarte greu sa iti gasesti un loc de munca in ziua de azi, si cand ai facultate si experienta. Nu iti jertfi parintii, stabilitatea ta emotionala si statutul tau pentru niste promisiuni fara fundament. Ai vorbit tu cu parintii lui, ca sa vezi ce parere au despre aceasta decizie a voastra? Ti-au spus ei ca iti vor plati facultatea si ca va vor intretine? Crezi tu ca parintii lui vor fi mai buni fata de tine, o straina, chiar si adusa in casa de fiul lor, decat propriii parinti? Nu face nimeni acte de caritate, ai vazut si tu ca si propriii parinti cartesc, daramite oameni straini! Fii cuminte si asculta de parinti. Sunt totusi parintii tai, tin la tine si au datoria sa te creasca si sa te fereasca de pericole. Daca vrei sa scapi de sub tutela lor, fa-o invatand o meserie si asigurandu-ti traiul.


Pana acum ai stat sub aripa parintilor tai si e si normal sa vrei sa iti iei zborul. Dar nu asa, prada unor promisiuni. Ci cu cinste, cu capul sus, cand vei putea tu insati sa fii responsabila fata de viata ta, cand vei putea sa te intretii singura! Iar asta se face in timp si cu truda. Uite, eu am auzit acum cateva zile un cuvant care nu mi-a placut, si de la o femeie intelectuala: "Noi, femeile, suntem niste intretinute. Mai intai de parinti, apoi de sotii nostri." Asa vrei si tu, sa treci de sub intretinerea parintilor in intretinerea viitorilor socrilor si a iubitului tau? Asta ti se pare libertate?!

Nu face un pas gresit care s-ar putea sa fie ireversibil! Tanarul acela, daca intr-adevar te iubeste, ar trebui sa astepte, in primul rand, sa fie in stare sa intretina o familie, si apoi, ca parintii tai sa fie de acord.
Nu lua nicio decizie pripita!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote