View Single Post
  #51  
Vechi 12.06.2015, 22:43:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
In primul rand nu ma asteptam de la tine la atitudinea asta cu mine ca doar traiesti aici si stii viata nu? Amaratii aia au si ei cite o dumineca libera nu-ti face probleme apoi simbata si duminca au o norma si jumatate si le convine.
Oricum aveam o alta parere despre tine din postarile tale ca doar nu ne cunoastem fata la fata.
Numai bine.
Nu stiu ce conditii aveti dvs,ce relatii prin diaspora romaneasca si cum ati gasit un job Luni-Vineri.

Eu am lucrat in comert inca de dupa terminarea liceului si tot aveam liber Duminica iar Sambata zi scurta ,pana la 2-3.Slava Domnului,nu lucram la alimentara ci la un boutique de bijuterii ,ceasuri elvetiene si obiecte de arta-dar totusi pana si aia aveau un program uman.
Asta se intampla,in Romania anilor 2000,cand retelele hipermarketurilor nu ajunsesera pe acolo si nu-I"educase"pe romani ca pot face cumparaturi ori cand doresc pe spinarea angajatilor care trebuie sa lucreze intr-un loc oferit publicului 365 zile,adica nu se inchide niciodata.

Eu am facut cariera in vanzari,manageriat si resurse umane;asta imi place asta stiu sa fac,iar in America joburile din vanzari si manager de restaurant include si Sambata si Duminica cat si sarbatorile legale. Ca doar si atunci,angajatii au nevoie de manager cat si businesul in sine.
Nu te poti sustrage programului pt ca aceste zile sunt zile de lucru normale,ce parca ii pasa societatii modern secularizate ca preotul oficiaza Sfanta Liturghie la 10 am Duminica?

Si pe mine ma deranjeaza si mai mult"americanizarea"dvs ,nepasarea cu care vb despre cei care lucreaza in comert si nonsalanta ca deh,ce va priveste pe dvs soarta altora din moment ce dvs si familia dvs traieste bine,are program bun si se poate duce la biserica Duminica.

Dar se vede ca din toata discutia dvs ati inteles doar"atitudinea"mea,care a sarit calul.

Eu una,nu am facut si nici nu fac cumparaturi Duminica,imi planific alte zile deci din partea mea nu au decat sa fie toate inchise,nu crap pana Luni!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote