View Single Post
  #56  
Vechi 18.06.2015, 00:32:14
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai, n-am crezut ca unii au nevoie expres de semnul zambaret.
Plus, nu stiu daca era ceva de zambit.
Oricum, aia 600 "prieteni" ii poti avea din multe zone geografice, nu toti pot sa vina la tine si sa faca nu stiu ce.
De altfel termenul de "prieten" e impropriu inteles in contextul retelelor sociale.
O prietenie in sensul adevarat al cuvantului nu se construieste din cateva click -uri.
Este si vorba: ce semeni, aia culegi.
Daca persona in cauza a evitat prietenii reali construind prieteni "virtuali" tot de ajutor "virtual" a avut parte.
Nu facebook -ul e vinovat.
E ca si minciuna, ea e mereu la indemana si promite multe, dar nu esti obligat sa o folosesti.
Daca o folosesti, iti asumi si consecintele.
Da Facebook-ul nu e vinovat niciodata de nimic!Asa e!Noi suntem , ca nu suntem informati.Unii tineri au murit si nici macar nu au stiut de ce.Urmareste te rog topicul de mai jos ptr mai multe lamuriri:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17734

Am zis ca e nevoie de semnul ":-)" ptr ca nu poate fi vorba de hectolitri ,sau ca" unii sunt departe", ptr ca nu a venit nimeni.Eh, daca era vorba de un "party" era altceva!!!... se strangeau cu miile, cum a fost cazul unei tinere acum cateva luni, cand a dat din greseala un anunt de invitatie la onomastica pe public.

El Facebook, nu are nici o vina dar "mananca" timpul a nenumarati tineri.Parinti care, cum a fost acum cateva zile, cineva mi-a spus "Un var de al copilului nostru i-a facut cont fara ca noi sa stim."Copilul avea 11 ani.Suntem dusi de val, chiar daca noi ca parinti vrem altceva.Feedback-ul societatii e slab, si destule lucruri negative se vor intampla, daca nu esti deloc informat si nu stii despre pericole.

Termenul de "prieten" e impropriu, dar fiind folosit induce in eroare,devalorizeaza, notiunea de prieten!Cei care au tradus puteau pune "cunostinte".
Cu Facebook e simplu ptr oameni maturi .Multi cu care am vorbit, imi spun"Nu am nevoie de asa ceva!"
Reply With Quote