View Single Post
  #13  
Vechi 09.10.2017, 22:40:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Poate ca nu ar fi trebuit sa scriu acest mesaj aici dar m-am gandit ca aici se poate gasi un suflet care are pe Dumnezeu si care are nevoie de un suflet bun.
Este vorba despre fratele meu care are 30 de ani, care a fost casatorit 6 ani si care are o fetita de 6 ani.
Povestea lui si a sotiei lui incepe in Iasi. Nustiu daca a fost dragoste la prima vedere sau cum spun unii ,, a fost dragoste oarba,,. Pareau o familie fericita si au impreuna o minunatie de fetita. La un moment dat din cauza problemelor financiare el a fost nevoit sa plece la munca in Anglia si castiga destul de bine. Cu toate ca ceilalti colegi ai lui vin acasa doar de Pasti, de Craciun si in concediu de vara el a venit ori de cate ori sotia lui l-a chemat ca are nevoie sa-i fie alaturi.
Ruptura s-a produs anu trecut, sotia lui a plecat in Italia si nu a vrut sa mai stie nici de el si nici de fetita. Am inteles ca acolo si-a gasit pe altcineva si are si un alt copil cu persoana respectiva.
Greseala s-a produs de la bun inceput si problema asta am intalnit-o in "n" cazuri. Unul pleaca pe timp indelungat in strainatate si celalalt se incurca cu altul ,sau chiar cel plecat, si se destrama familia. Este o mare eroare cand nu se pleaca cu ideea ca familia sa se reuneasca dupa putina vreme(luni de zile), cand omul poate castiga cat sa se intretina familia acolo. Trupul are nevoile lui ,si cei doi au nevoie unul de altul.
Deci cand spun de lucrurile astea, spun si ptr alte cazuri care sunt inainte de a pleca si sa nu o ia pe un drum gresit.Nevoile trupesti sunt nu doar ptr cei care au in jur de 30 de ani, si cand ai mai mult trebuie avut grija cu aceasta problema.


Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
...
Am vorbit cu el, e foarte demoralizat si stiu ca singura solutie ar fi sa-si gaseasca o partenera de viata care sa accepte sa se vada doar in sarbatorile de iarna, de Pasti si in concediu din vara. Daca cunoasteti o femeie care ar vrea sa incerce sa se intalneasca cu el v-as ruga sa-mi scrieti in privat.
Mentionez ca nu este un barbat urat si are un suflet bun.
Deci o o idee "foarte buna" ca eroarea sa se continue tot asa, el acolo ea la 2000 de km(daca o gaseste pe femeia asta doritoare sa ia crucea asta) .Samburele discordiei sa fie de la inceput sadit ,ca sa se faca iara NIMIC, si femeia sa o ia la sanatoasa te miri pe unde.
El dupa atata timp in Anglia nu are un servici stabil?Felul lui de a munci nu i-a creat un nume, chiar daca de cateva luni nu mai este acolo? Daca da, femeia respectiva impeuna cu fetita ar putea merge cu el ceea ce ar fi cel mai bine.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote