View Single Post
  #1502  
Vechi 05.03.2019, 17:55:55
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
asta am spus si eu, credinta este o alegere. practic pentru un credincios nu conteaza deloc cum evolueaza stiinta, dovada fiind existenta istorica a multor preoti printre oamenii de stiinta. d-aia am si intrebat ce parere aveti despre trecerea de la "din cele ce au fost" la "nimic".

cand ma minunez de faptul ca atat de multi oameni prefera inca sa creada ca vointa poate crea materie stiu si ca nimic din ce as putea spune nu-i va face sa-si schimbe parerea.
Este irelevanta credință și viziunea noastră în raport cu viața pe acest pământ. De ce spun asta, pentru că există un moment în viitor în care "ceea ce este perfect" - Mesia va desființa ceea ce este "în parte" - imperfect ~noi oamenii. De aceea apare judecata ca si finalitatea voinței noastre...ex: " ai eșuat pe o insulă cu un culturist de 2m, tu fiind un slăbănog amărât. La amândoi va e foame, însă pe insulă se află un singur bananier. Intrebare: cine va mânca banane? Cel care are mai multa forța, a lui se va face voia." Așa e si cu liberul arbitru, faci voia ta în limita posibilităților tale, a ființei tale decazute, nu te poti ridica peste...
Noi credem sau avem impresia ca stim în limita posibilităților noastre, la fel si scriptura,* multe sunt tăinuite, "multe am a mai va spune" ...timpul pe toate le rezolvă când El va desființa tot ceea ce noi considerăm că este viața și va împlini viața asa cum trebuia împlinită de la început.


Ei numai doar durează-n vânt
Deșerte idealuri -
Când valuri află un mormânt,
Răsar în urmă valuri;
Reply With Quote