Subiect: sfinti catolici
View Single Post
  #308  
Vechi 14.12.2021, 18:32:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de smdbog Vezi mesajul
Iisus ne învață că Duhul Sfânt purcede de la Tatăl, doar ereticii spun că aceasta este o invenție pentru că din cauza mândriei cei rău credincioși obișnuiesc să corecteze pe Însuși Creatorul crezând că ei știu mai bine.. e de imaginat orbirea unora…
La inceput, inainte de nasterea Fiului din Tatal mai inainte de toti vecii, cum Tatal, Fiul si Sf.Duh erau una, O UNITATE, un Singur Dumnezeu, e normal ca purcederea din Tatal sa fie Purcedere si din Fiul si din Duhul Sfant aflate intru Tatal si Tatal aflat intru Fiul si Duhul Sfant.

Apoi, dupa nasterea Fiului din Tatal mai inainte de toti vecii, mi se pare normal ca Duhul Sfant sa purceada mai departe doar din Tatal prin Fiul si sa izvorasca din Fiul si din Sf. Duh ca o sporire-iubire comuna. Nu?

Dupa nasterea Fiului din Tatal mai inainte de toti vecii daca ar mai purcede Duhul Sfant si din Fiul dar si din Duhul Sfant asta ar insemna un fel de mandrie si neascultare in cele ce privesc sfintenia devenind din Fiul tot un Tatal-purcezator si in loc de Duhul tot un Tatal-purcezator deci am avea Tatal purcezator de trei ori adica in loc de Tatal, Fiul si Sfantul Duh am avea Tatal purcezator de 3 ori ca Dumnezeu deci ar fi ca si cum Fiul si Duhul ar lua locul Tatalui fara voia Tatalui caci n-ar mai conta voia Tatalui intrucat toti ar avea putere maxima de Tata si n-ar mai conta Unitatea si Unicitatea din moment ce am avea 3 Tati purcezatori deci Tatal n-ar mai fi unic si nici Fiul si nici Duhul.

Nu stiu, imi dau si io cu parerea.

Cand insa Tatal se afla in unitate cu Fiul si cu sf. Duh se prea poate ca orice purcedere a Duhului din Tatal sa fie o purcedere din toti Cei cu care Tatal se afla in unitate in momentul purcederii.

Izvorarea nu e purcedere ci izvorul este o sursa aparenta, o purcedere aparenta caci sursa se afla in ascuns, in necunoscut... si daca e izvor de sfintenie atunci Tatal e sursa ascunsa si nu se vede legatura dintre sursa si izvor si mergand pe firul Credintei si Ascultarii ar trebui sa ajungi la Tatal ca sa dai de Sursa Sfinteniei si a purcederii apei vietii.

Izvorul nu e jgheab-trambita-duda-teava caci jgheabul nu face trecerea spre cele ascunse si nevazute ci mergand pe jgheab ajungi la capat si mai sus pe apa dai de jgheabul urmator care si el se termina undeva si mergi pe mai multe jgheaburi si asa ajungi la izvor.

Se mai poate intampla fenomenul ca si din Fiul si din Duhul sa se poata purcede Duh Sfant din moment ce sunt nascuti si purcesi din Tatal deci au toate caracteristicile si puterile Tatalui insa Fiul AScultand de Tatal si Duhul respectand purcederea din Tatal Cel mai inainte de toti Tata, din pricina ascultarii si supunerii prin voirea lor, prin umilinta si rabdare, se poate ca ei sa faca prin voirea Tatalui si a lor astfel incat din ei sa nu purceada Duhul Sfant chiar daca ar putea astfel ca Purcederea sa se faca mai departe doar din Tatal nu asa ca o lege mecanico-fizica ci ca o supunere, subordonare, o recunoastere, o cinstire, o recunostinta, o slavire, o urmare, o ascultare de Tatal in toate.

In concluzie, purcederea din Tatal si nu din Fiul si nici din Duhul devine o inchinare si o supunere libera bazata pe Credinta si iubire Duhovniceasca in speranta ajungerii si ramanerii in adevarata Fericire si unitate vesnica.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.12.2021 at 12:19:34.
Reply With Quote