View Single Post
  #21  
Vechi 30.01.2023, 00:42:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu e pacat. Si probabil ca nu va fi niciodata in acceptiunea Bisericii. Dar sa nu uitam ca in lume incepe sa fie tot mai cald.
Prefer căldura, am văzut că în zona mediteraneană sunt și cele mai puține sinucideri, clima caldă favorizează o privire optimistă asupra vieții și prelungește viața, posibil să stimuleze și filosofia dacă ne gândim la filosofii greci care trasau cu bățul pe nisip anumite teoreme.
Adio reumatism, adio pneumonie, adio fracturi pe gheață.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Iar daca se face mai cald, se topeste gheata si creste apa. Iar cand creste apa, cei carora li s-au scufundat casele intra in casa ta, iar in loc de un om va trebui sa hranesti doi oameni. Dar pentru ca e mai multa apa, inseamna ca e mai putin pamant si deci produci mai putina mancare. Deci vei face foame. Iar atunci cand e foamete, oamenii se iau la bataie.
Țările de Jos, n-au luat teren din mare printr-un fel de acumulări cu baraje șamd de ce sunt de Jos pt că sunt sub nivelul mării nu?
Am înțeles că și Ceaușescu a luat teritoriu din Dunăre, la Zimnicea, a construit anumite baraje de deviere.

Încă nu avem cultivată toată suprafața disponibilă să vedem, mi-e clar că dacă nu vom avea diversitate de hrană atât de origine animală cât și vegetală se vor produce dezechilibre.
Nu cred că 8 miliarde se pot hrăni doar din vegetale și lăcuste sau din carnea artificială pe care vrea s-o producă Bill Gates sau cu organisme modificate genetic care au provocat cancer la șobolanii pe care s-au făcut experimente.

De unde știți că nu se vor găsi diamante sau alte minerale ori alte resurse după topirea calotei glaciare, nimic nu se pierde apar noi oportunități.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ca o concluzie, nu numai pacatele sunt rele. Mai sunt si alte lucruri...
Ok să nu fie trend culpabilizarea și inducerea sentimentelor de vinovăție oamenilor care gătesc pe arăgaz.
Mi se pare că reversul e mult mai periculos, se pierde tradiția culinară a unei țări, se pierd rețetele.
Acum mânâncă un cartier întreg de la o singură pizzerie un anumit blat, deci e sărăcie culinară înainte în fiecare gospodărie găseai câte un gust specific transmis peste generații și era un concurs, iar unii găseau niște combinații culinare inedite și potrivite.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu stiu ce intelege de fapt biserica prin "pacat" si "pocainta" deoarece ele par sa insemne o gramada de lucruri care n-au nicio legatura unul cu altul.
Eu am auzit o chestie inedită la părintele Nicolae Tănase care mi-a dat de gândit, păcatul ar fi șters în momentul în care amintirea lui nu mai lasă urme, nu te mai stârnește.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
In ce priveste pocainta, ea se obtine foarte simplu. Mergi la biserica, te rogi frumos lui Dumnezeu sa te ierte, eventual ii ceri iertare celui pe care l-ai nedreptatit si gata. Sau daca esti pagan, te botezi. Neaparat trebuie sa-ti para rau. Deci e simplu. Nu trebuie sa-ti spargi creierii sa-i pansezi omului genunchiul pe care i l-ai lovit la fotbal, nu trebuie sa-i mai spui o gluma sa-l inveselesti, daca te iarta esti chit! Iar dupa aceea mergi la biserica sa-ti ceri iertare si acolo, ca nu e destul sa fii iertat odata. E nevoie de doua ori. De aceea au bisericile atata succes pentru ca e mai usor sa faci pocainta decat sa stai fata in fata cu cel pe care l-ai ranit si sa te intrebi: "cum sa fac sa indrept situatia?" Dar poate ca n-am inteles eu ce inseamna "pocainta", iar ea inseamna "a te judeca pe tine insuti" si "a judeca ce trebuie sa faci pentru ca lucrurile sa fie din nou bune". Ei, dar Biblia spune ca noi nu trebuie sa judecam pentru ca nu noi suntem cei care judeca. Nah! Mai bine nu folosesc termenul "pocainta" si ma intorc la ale mele.
Trebuie să și faci lucruri reparatorii, de pildă în Vechiul Testament la furt dai cu dobânda înapoi:

Ieșirea - a doua carte a lui Moise
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=22
Capitolul 22
1"De va fura cineva un bou sau o oaie și le va junghia, sau le va vinde, să plătească cinci boi pentru un bou și patru oi pentru oaie!

4. Iar de se va prinde furul și cele furate se vor găsi la el vii, fie bou, oaie sau asin, să plătească îndoit.
5. De va pricinui cineva pagubă într-o țarină sau vie, lăsând vitele să pască, stricând țarina altuia, să plătească din țarina sa potrivit cu stricăciunea; iar de a păscut toată țarina, să plătească despăgubire cu ce are mai bun în țarina sa și cu ce are mai bun în via sa.
6. De va izbucni foc și va cuprinde spini și, întinzându-se, va arde clăi, sau snopi, sau holdă, să plătească despăgubire îndoit cel ce a aprins focul.
7. De va da cineva vecinului său argint sau lucruri să le păstreze și acelea vor fi furate din casa acestui om, de se va găsi furul, să le plătească îndoit;


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
In ce priveste caracterul natural sau innascut al raului, pardon, al pacatului, am sa repet o vorba pe care am mai spus-o: "parintii au mancat agurida, iar copiilor li s-au strepezit dintii". Pacatul o fi un soi de karma care se perpetueaza peste generatii.
De exemplu alcoolismul fetal al mamei, influențează negativ copilul, posibil să-i transmită și lui predispoziție spre alcoolism, unii părinți care au strabism sau boli de ochi le transmit și copilului, dacă nu e măcar un părinte sănătos de la care să moștenească o genă care nu e recesivă.
Desfrânarea se transmite, dacă se face de generații într-o stirpe, va exista o luptă cu aprinderile în acel om.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
In BOR deja se intampla.
În BOR nu știu dacă se flatează enoriașul, mulți reclamă că Biserica e învechită pt că nu face o îndulcire, un aggiornamento ca la catolici.
Ce nu se face e să nu fie prea dur, să se explice de ce sunt unele canoane și să schimbe rețeta dacă se vede că acrivia nu dă rezultate mereu.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ar fi zis la fel ca un ortodox adevarat, ca nu-i plac reformele si ca lumea nu poate calca in picioare dreapta credinta a pravoslavnicei Biserici Evanghelice. Deci nimic nou sub soare.
Citatul era din Deutsche Welle, acela cu ce ar fi zis Luther, sincer și eu mă gândesc ce ar zice, dacă a lăsat vreo teză în privința rolului femeilor în Biserică.
Ar fi scris mai multe teze dar nu se știe care sunt folclor și care sunt originale la el, Luther avea schimbări de dispoziție asemănătoare schizofreniei, de frica unei furtuni cu fulgere care l-a prins pe drum s-a apucat de scris tezele, făcea unele chestii compulsiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.01.2023 at 00:55:00.
Reply With Quote