View Single Post
  #25  
Vechi 29.07.2011, 11:12:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
are foarte multe stari, are crize de nervi in care injura si blesteama pe toata lumea, are alteori stari de apatie in care plange si nu scoate o vorba, are la activ tentative de suicid dar si atacuri asupra persoanelor apropiate (ale celor mai apropiate, mama ei si copilul ei adica eu), are momente cand este incoerenta adica sare de la o idee la alta cand se exprima, fara sa para ca-si da seama de asta... si are si perioade.... din ce in ce mai scurte si mai rare, cand se poarta normal.
Asta e boala: obsesii fara niciun suport real, incoerenta in discurs (din trei in trei cuvinte schimba subiectul), violenta verbala, fizica ...
De multe ori imi spunea, in spirit de gluma, ca in fata casei, intr-o gradinita cu flori mi-ar sta bine in mormant, ar avea grija sa-l ude in fiecare zi si sa ma salute. "Cred ca ma voi gandi serios cum sa ajungi acolo. Nu-i asa ca ar fi simpatic?"
Din nefericire, boala este incurabila.

O fosta colega de facultate a ucis acum cativa ani. Dupa investigatii minutioase a fost declarata iresponsabila pentru fapta ei (schizofrenie paranoida) si internata la un ospiciu, in judetul Iasi. Dar acela este un fel de ospiciu de maxima securitate unde sunt internati bolnavii psihic cu antecedente antisociale.
Reply With Quote