View Single Post
  #68  
Vechi 18.03.2013, 15:34:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Pe langa faptele concrete si reale descrise mai sus, vreau sa propun spre discutie (considerand ca are legatura cu subiectul) urmatoarea afirmatie pe care am auzit-o la un domn: Femeia din zilele noastre nu mai poate avea multi copii in special din punct de vedere psihic. Ceva de genul ca spre deoasebire de stabunicile, bunicile si poate mamele nostre, femeia din ziua de astazi nu mai are aceasta rezistenta psihica sa nasca si sa creasca multi copii. Ce parere aveti despre acest lucru?
Foarte buna subliniere.

Cred ca este vorba practic de comoditate, oamenii zilelor noastre sunt obisnuiti mult mai putin cu munca, fizica in special si se pune mult accent pe "divertisment", orice cade in afara acestui tipar reprezinta pentru multi o solicitare peste masura.

Stramosii nostri traiau in niste conditii care acum noua ni s-ar parea innacceptabile, la limita si totusi asta era traiul lor de zi cu zi si il duceau an de an, confruntare cu greutatile le dadea o anumita atitudine fata de viata si rezistenta psihica in fata greutatilor vietii.

Ca mai cedau si atunci oamenii - e adevarat dar poate nu atat de multi ca cei din zilele noastre.

In ceea ce priveste femeile - s-a mai discutat acest aspect, cred ca semnul acestei slabiciuni psihice o reprezinta chiar rata mare a nasterilor prin cezariana, semn ca femaia, psihic, nu mai poate suporta durerile nasterii (chiar si inainte sa nasca pentru prima data), si nu cred ca e vorba doar de nastere, a creste mai mult de 1-2 copii reprezinta o problema de sanatate psihica pentru multe.

Nu ca si barbatii lor ar sta mult mai bine la capitolul asta.

Dar intr-un fel este si ceva natural, cum spuneam, in trecut, mai multi copii insemnau un ajutor in plus, acum reprezinta efectiv o povara, o cheltuiala in plus, etc. din care majoritatea nu vad avantajele pe termen lung.

Si asta pentru ca de multe ori nici nu prea sunt - intr-o societate competitiva cum e acum si datorita faptului ca abilitatile parentale pe linia educatiei (inclusiv profesionale) sunt rare, de multe ori copii sunt o povara chiar si la maturitate, cand ar trebui sa fie independenti si un ajutor pentru parinti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.03.2013 at 15:39:41.
Reply With Quote