View Single Post
  #12  
Vechi 25.07.2013, 21:02:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Din pacate nu am inca copii, insa ce pot sa va spun este cum era copilaria noastra acum sa zicem 20 de ani in urma (si era foarte placuta!) si cam cu ce ne öcupam"pe atunci: in primul rand, mai ales vara, era fotbalul , bicicleta si alte jocuri "specifice"", apoi cartile de joc, sah sau alte jocuri (dupa ce oboseam prea tare de la batut mingea), mai tarziu tablele.
Apoi alt "sport"" foarte äntrenant"" era curatarea copacilor de cirese, nuci sau ce se mai gasea pe langa bloc, uneori enervarea vecinilor cu zgomotul, iar la desene animate erau la mare cautare ""Tom si Jery"", ""Bugs bunny"" si ""Pif si Hercule""!
Cum pe atunci nationala de fotbal a Romaniei era in mare forma cu Hagi si ceilalti cand erau mondialele (si in 1990 la ""Cupa del Mondo"" si in 1994 in SUA) si juca Romania toata suflarea la tv.
Si eu imi amintesc de perioada minunata a copilariei. Cat de frumos ne jucam! In primul rand eram multi copiii, cand ieseam toti copiii din bloc afara faceam tot felul de jocuri. Apoi nu erau asa de multe masini, in fata blocului aveam spatiu de joaca si nu trebuia sa fim atenti tot timpul sa ne ferim de ele. Acum lucrurile sunt complet schimbate, nu se mai compara, sunt parca doua lumi diferite. A, si nu ne uitam asa mult la TV, de calculator nu se auzise pe atunci (abia la liceu). Aveam timp de joc, apoi cand ne-am facut mai mari, de citit. Ma jucam cu fratele meu oare intregi Tintar, Nu te supara frate, Piticot, Sah si altele.
Reply With Quote