Subiect: Adam si Eva
View Single Post
  #3  
Vechi 04.12.2014, 22:55:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Adam si Eva trebuie cinstiti alaturi de Patriarhii Vechiului Testament?
Adam a fost primul prooroc.
"Adam avea har proorocesc, că le vedea pe toate cu ochi duhovnicești." (Sf Ioan Gură de Aur - Omilii la Facere).

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Din ce am retinut eu din Sfanta Scriptura, ei au fost scosi din Locuinta Mortilor alaturi de ceilalti Sfinti ai lui Dumnezeu. In Biserica insa, nu am vazut nici o pictura cu ei...
Icoana Pogorârii la iad a Domnului: https://www.google.ro/search?q=icoan...%3B1710%3B1134

In icoana apar întotdeauna reprezentați protoparinții Adam și Eva, pe care Mântuitorul îi ridică din mormintele lor. Scena accentuează întâlnirea dintre "Adam cel vechi", cel care a căzut, și "Adam Cel Nou", Care a venit să-l ridice.

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
cum trebuie ei priviti...?
Ca pe protopărinții noștri.

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Daca e sa o luam teologic, practic ei sunt cam blamati...prin ei a intrat pacatul si moartea...prin botez ne spalam de pacatul stramosesc...intr-un fel ne dezicem de ei...
În scrierile ascetice ortodoxe firea neprihănită și nepătimașă a lui Adam înainte de cădere este ridicată la rangul de model și țel al nevoinței ascetice, singura cale fiind Hristos. Însă, prin Hristos nu numai că suntem în stare să redobândim starea lui Adam de dinainte de cădere, ci să să ajungem la o stare mai înaltă: starea la care Adam ar fi ajuns de nu ar fi căzut.
Reply With Quote