View Single Post
  #4  
Vechi 05.05.2011, 15:33:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ooffffff babismele asteaaa..

Citat:
Īn prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
De ceva vreme ma tot "bantuie" niste lucruri "auzite din babe", de pe la coltul bisercii si m-am gandit ca aici pot gasi raspusul adevarat:
Raspunsul cel mai aproape de adevar ar trebui sa ti-l dea duhovnicul.(asta in general)

Citat:
Īn prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
1) atunci cand ai relatii intime cu sotul, a doua zi nu ai voie sa intri in biserica, sa aprinzi candela sau sa pui mana pe lucruri sfinte (icoana, biblie, etc...)
Adica ce, sunt spurcaciuni relatiile intime cu sotul, ca sa ti se interzica toate astea??? Cum sa nu ai voie sa le faci??? Cand te impartasesti e altceva( si oricum tii post, deci nu ai nici relatii intime..)Nu te lua dupa babe ca ajungi ca ele..

Citat:
Īn prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
2) este suficient sa aprinzi o singura lumanare la vii si una la morti pentru toti cei vii din familia ta si toti cei adormiti ai tai. Eu cumpar sa zicem 10 lumanari si numesc cu cate o lumanare pe cate un membru al familiei cu cate o rugaciune de ajutor de la Dumnezeu pentru respectivul.
Eu stiu ca pentru fiecare aprinzi cate o lumanare.Dar fiind criza asta mondiala, babele au gasit repede o solutie practica!
Reply With Quote