View Single Post
  #44  
Vechi 11.05.2011, 20:09:41
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
UN indiciu duhovnicesc: CAUTA PE NET conferinta Ierom.RAFAIL NOICA cu tema "CE ESTE OMUL?" si de acolo vei INTELE MULT MAI MULTE! Si nu vorbesc de "puritanism" ca "miscare" ci ca "erezie" din punct de vedere DUHOVNICESC! Adica abaterea de la calea cea dreapta, la cea DAUNATOARE atat trupului cat si sufletului!
Dumnezeu sa ne dea gandul Sau!
Ce spune Ierom Noica este o problema dar ce spun datele istorice este o alta problema.Miscare puritana,in sensul ei strict,inclusiv dpdv duhovnicesc,s-a terminat cu mult inainte de secolul nostru.Nu este o problema,Ierom Noica banuiesc ca nu este infailibil iar expunerea duhovniceasca nu trebuie,neaparat,sa fie si o apologie la exactitatea istorica.

A doua carte,din lume,ca popularitate si numar de traduceri,dupa Biblie,tradusa(la ultima statistica)in peste 200 de limbi,care,de la aparitie(1678) si pana acum niciodata nu a fost retrasa de la tiparire(adica este tiparita fara oprire)se numeste ,,Calatoria crestinului. Este o alegorie,tradusa si in limba romana, despre drumul crestinului prin viata si moarte care Cel de Sus.Este scrisa de un om cu puternice convingeri puritane,pe nume John Bunyan.

Nu am nici o problema sa fie criticati puritanii,s-au aparat prin ce au facut dar sa-i muti cateva secole prin istorie,fie si duhovniceste,este putin exagerat,nu credeti? :) Spre nefericirea mea am prostul obicei sa mai si verific ce aud de la altii.Asa cum spunea Eclesiastul: ,,Mi-am pus inima sa cunosc intelepciunea si sa cunosc prostia si nebunia. Dar am inteles ca si aceasta este goana dupa vant."

Va multumesc oricum pentru sfat,il voi cerceta cu prima ocazie.

Last edited by Scotland The Brave; 11.05.2011 at 20:16:18.
Reply With Quote