View Single Post
  #68  
Vechi 17.05.2011, 13:55:28
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,
30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică.
Domnul Hristos - daca iti aduci aminte de intamplarea cu "Mama Ta si fratii Tai te asteapta afara" - a spus urmatoarele: "MAMA Mea si FRATII Mei sunt CEI ASCULTA CUVANTUL MEU SI IMPLINESC PE EL". Deci aceste insutite roade nu se refera la cele PAMANTESTI, poate fi si asta asa cum s-a intamplat cu IOV, dar BOGATIA Spirituala dobandita din "parasirea" lumii, sau din "LEPADAREA de SINE" - adica lepadarea de voia proprie si implinirea VOII lui Dumnezeu (PORUNCILE) si cele sfinte, dar si mergerea la Manastire pt totdeauna - vor umple sufletul crestinului incat TOATA LUMEA DEVINE CASA LUI, FAMILIA LUI, RUDELE SALE! Adica ajunge la acea stare de desavarsire incat IUBESTE PE TOT OMUL CA PE SINE! Si in iubirea asta, cuprinde TOATA FAPTURA, si se aseamana lui Dumnezeu in IUBIRE si HAR. O va iubi ca si Hristos si va ajunge sa isi dea viata pt toti! Iar in Imparatia lui Dumnezeu va avea VIATA VESNICA! In Hristos nu este MOARTE, ci VIATA VESNICA! Deci va castiga pe HRISTOS CEL VESNIC!

Exemple avem pe sfinti: Sf.SILUAN Athonitul, Sf.Isaac Sirul - care ajunsese sa roage si pentru draci in IUBIREA SFANTA a sa, Sf.Grigorie Palama, etc!
Reply With Quote