View Single Post
  #73  
Vechi 18.05.2011, 03:10:10
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dacă nimic din lumea asta nu este a călugărului, atunci cum rămâne cu făgăduința Mântuitorului???Marcu capitolul 10: 28. Și a început Petru a-I zice: Iată, noi am lăsat toate și Ți-am urmat.
29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,
30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică.


Parinte, iertati va rog, va cer un ajutor la talcuirea pericopei citate (si, daca nu e cu suparare, ii rog si pe fratii crestini care citesc acum sa ma ajute intru lamurire)!
Imi pare ca cele doua versete se refera la doua planuri distincte si la legatura dintre acestea. Astfel:
Versetul 29 imi pare ca se refera la existenta lumeasca a omului.
Versetul 30 il inteleg ca o trimitere la viata duhovniceasca.
Legatura consta, dupa cum (nu ma) pricep eu, in rasplata pe plan duhovnicesc (sau darul din partea Domnului) a jertfei crestinului facuta in planul lumesc. Pe aceasta linie vorbim despre despatimire, renuntarea la idoli etc.
Oare am inteles bine? Va multumesc.
Sf Ioan Gură de Aur, tâlcuiește această făgăduință, la Matei, cu referire la plan strict lumesc,( după cum și textul este destul de clar) specificând prin cuvântul " oricine" că această făgăduință se întinde la toți din toate timpurile, (nu numai la Apostoli), care vor renunța pt Hristos la cele precizate de Evanghelie.

Și aduce argumente cum Apostolii pescari săraci fiind la momentul chemării la apostolie, și apoi după Pogorârea Duhului Sfânt , când s-a întemeiat primele comunități creștine, cum toți aduceau averile lor și le puneau la picioarele apostolilor, iar ei mai departe ca niște buni economi le împărțeau după nevoie altora .

Apoi numărul celor care sau lipit de apostoli, dragostea lor pt ei, pt aceasta îl aduce exemplu și pe apostolul Pavel care ucenicii erau în măsură să-și dea și sufletul pe el.

Și sf Teofilact al Bulgariei, în tâlcuirea la Luca explică la fel.
Desigur, că există și un înțeles mai înalt la aceste versete, fără să-l excludă pe cel dintâi, ci care îl suprapune, la acesta din urmă vb sf Chiril al Alexandriei, în care se referă la primirea Duhului Sfânt în schimbul lepădării de cele lumești, și la dobândirea de daruri duhovnicești și harisme de tot felul, chiar în viața de acum.

Și aici compară în schimbul tatălui pământesc pe Cel Ceresc, în schimbul fraților trupești, pe cei în Hristos care sunt foarte mulți, în schimbul femeii, înțelepciunea cu care va naște roadele cele bune a Duhului Sfânt și virtuțile, etc,

Și vedem că această făgăduință atât pe plan material cât duhovnicesc a fost și este până în zilele noastre, mănăstirile în cea mai mare parte au situație materială( chiar dacă a mai fost și este încă secularizată), care este a tuturor viețuitorilor și dealungul timpului călugării sfinți au avut și aceste daruri spirituale.

Și Dumnezeu, celor care sunt în stare să se lepede de toate, le dă spre gestionare chiar în viața de acum, cu mult mai mult cele o dată lăsate, ca unora care nu sunt legați cu patimă de acestea și sunt vrednici să le stăpânească.
Dar de ce am spus astea, la acuza faptului că unora li se pare că a avea monahul un calculator sau știu eu niște lucruri personale, deja este o avere interzisă pt el.

Trebuie știut că monahul se leapădă lucruri și averi personale, ( chiar la călugărie)de cele care îl împovărează , nu ca și cum ar fi niște lucruri care nu mai are dreptul la ele, sau ca pe lucruri interzise pt el, ci pt evitarea grijei lor, cum vedem în viața sf Antonie cel Mare, care acest motiv și singurul la invocat.

Sau cum spunea sf Apostol Pavel, toate imi sunt îngăduite dar nu toate imi folosesc, bine-nțeles cele bune, nu păcatele, alea nu erau îngăduite nici chiar pt el.
Într-o mănăstire totul este organizat și centralizat în așa fel ca să nu împovăreze viețuitorii cu griji, deși au multe în gestiune.
Și astfel sunt multe dar fără să fi legat de nimic la propriu, în general cum se întâmplă ( nu mă refer la excepții, că sunt și din astea) .

Last edited by 88hharalambos; 18.05.2011 at 03:20:36.
Reply With Quote