View Single Post
  #248  
Vechi 03.03.2014, 18:41:04
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu ai dat un raspuns complet. Deci Isus a murit pentru toti in general, si daca cineva crede, are fapte si har, atunci acel cineva primeste iertareapentru toate pacatele prin jerta lui Isus?
Daca e asa, si Isus a murit pentru toti oamenii din lume, si murind pe cruce a platit pentru toate pacatele lumii, atunci de ce mai merg oamenii in iad, daca pacatele lor au fost ispasite de Isus pe cruce? Stii de ce? Pentru ca Isus a murit doar pentru anumit oameni, nu pentru toti, conform Efeseni 1:4 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui"
Daca planul lui Dumnezeu era ca toti oamenii sa ajunga in cer, atunci el a esuat. Ce zici de asta?
Zic că e o interpretare eretică.
Hristos nu a eșuat. Ci a biruit.
Da, a plătit pentru toți oamenii.
Oamenii mai merg în iad pentru că nu cred în El sau cred greșit, se închină la hristoși mincinoși.
EREZI !
Hristos nu a murit pentru anumiți oameni.
Dumnezeu vrea: toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină. II Timotei 2, 4.
Hristos a murit pentru toți oamenii și doar cine acceptă jertfa lui și are credință în El și fapte și har, se va mîntui.
Cine acceptă jertfa Lui, prin credință, fapte și har, este ales de Hristos să vină în Rai, conform Efeseni 1, 4.
Atît de simplu.
Restul sunt erezii.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Eu am impresia ca tu nu imi citesti posturile, oare am dreptate?
Mai, omule, ce sa fac ca sa iti intre in cap ca o faptura noua va avea automat fapte noi, pentru ca Duhul lui Dumnezeu se afla in interiorul crestinului. Nu se spune ca trupul nostru este Templul Duhului Sfant. Daca chiar suntem in Hristos, atunci vom deveni fapturi noi, si Duhul Sfant ne va ajuta sa facem fapte bune, si sa ne transformam treptat tot mai mult si tot mai mult inspre chipul lui Hristos. Asta spune Biblia pe care tu nu o crezi.
Exact, o făptură nouă are fapte noi, cum bine spui. Deci are FAPTE noi.
Exact pentru că trupul nostru devine templu al Duhului Sfînt, dacă facem faptele luminii, dacă facem păcate (și facem mereu), trebuie spovedanie, împărtășanie și apoi mai departe mergem înainte: credință, fapte și har.
Foarte simplu, dart ereziile nu vor asta. Ei vor Duhul Sfînt în ei și dacă se gîndesc: bă ăsta-i prost. Gata. A plecat Duhul Sfînt. Pentru că ai păcătuit.
Nu-i greu de înțeles, trebuie doar să-ți dai un pic silința !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Tot nu recunosti? Nici la punctul asta? Ok, asta e ultima picatura care imi arata ca tu nu vei recunoaste NICIODATA cand gresesti, asa ca vizita mea pe forumul asta se apropie de sfarsit.
Am explicat tot ce era de explicat, mai departe, împlinești sau vei muri.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu vreau sa te jignesc, sau mai stiu eu ce, dar cu respect iti spun ca tu chiar nu esti sanatos la cap. NU AI ZIS TU MAI DEVREME CA CEI CARE SPUN "Jesus" VOR MERGE IN IAD. Nu ai spus tu ca "Iisus" este modul in care trebuie pronuntat numele Mantuitorului???? Te contrazici atat de tare. Nu mai are rost sa imi pierd timpul incercand sa-i explic cuiva ca 2 + 2 = 4, daca acest chiar nu vrea sa nu e in stare sa inteleaga.
Era o afirmație retorică, pentru că nu contează dacă spui Isus sau Iisus, atîta vreme cît nu faci plecăciuni la Sfînta Fecioară Maria, conform Bibliei, și multe multe altele, conform Bibliei, toate, te duci în iad ! da da da, mergi în iad. Toți eretici merg în iad.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ai amnezie? Du-te repede si fa-ti un consult ca nu te vad prea bine dpdv mintal.
EU AM ZIS, OMULE, CA LUCRURI MARI INSEAMNA GREAT THINGS, SI TU AI ZIS CA LUCRURI MARI INSEAMNA BIG THINGS!!!! Acuma le inversezi?? Gata, nu imi mai pun mintea o persoana care minte in continuu, care nu recunoaste ca greseste nici chiar atunci cand acest lucru e extrem de evident, care nu intelege logica, care se preface atotstiutoate si care are pe deasupra si amenzie si uita ce s-a discutat mai devreme si incepe sa zica ca mi-a dovedit ca great things inseamna lucruri mari, desi exact asta i-am dovedit eu mai devreme, si el zicea ca nu am dreptate.
Am lămurit ce înseamnă great și big, și cum Biblia nu se supune regulilor gramaticale ci contextului. Mai mergi te rog și mai citește odată.
Dar poftim să zicem că ai dreptate. Este great things se traduce lucruri mari. Fă-i și tu lucruri mari ! Cum i-a făcut Domnul !
Fă-i plecăciuni și spune ce i-a spus îngerul ! Consideră că ești și tu înger, că doar nu ești mai presus de înger, nu?
Ești mai prejos, sau dacă vrei, fi ca îngerul. Și spune-i așa: PLECĂCIUNE ȚIE CĂREIA ȚI S-A FĂCUT MARE HAR, DOMNUL ESTE CU TINE, BINECUVÎNTATĂ EȘTI TU ÎNTRE FEMEI ! Și apoi fiindcă spune: "mă vor numi fericită toate neamurile", după ce ai spus cuvintele îngerului, spune: TE NUMESC FERICITĂ, TE NUMESC FERICITĂ, TE NUMESC FERICITĂ !



Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Protestantii nu interpreteaza Efeseni 1:4-5, ci pur si simplu il CITESC, atat. Voi interpretati.
Da? Perfect. Atunci citește pur și simplu și 2 Timotei 2, 4.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca Dumnezeu a ales de la intemeierea lumii ca toti oamenii sa fie mantuiti, si totusi nu toti vor fi mantuiti pentru ca nu toti vor, atunci dumnezeul tau e incapabil sa faca ceea ce si-a propus. Nu m-as inchina inaintea unui dumnezeu atat de neputincios. Adevarul e ca Dumnezeul Bibliei a ales doar anumiti oameni ca sa fie mantuiti, asta ne spune Efeseni 1:4-5, pentru ca sa isi arate gloria Lui (Efeseni 1:6) si dragostea Lui prin salvarea a unor oameni care nu meritau altceva decat iadul vesnic. Tot ce face Dumnezeu este spre gloria Sa, nu spre gloria nevrednicilor de oameni.
Da, a ales pe toți oamenii de la întemeierea lumii, conform II Tim 2, 4.
Dacă un om nu vrea, nu înseamnă că Dumnezeu e incapabil să-l mîntuiască, înseamnă că ia dat libertatea și liberul albitru să aleagă.
Crezi că Dumnezeu nu putea să-l oprească pe Adam în Rai să muște din fructul oprit?
Putea să-l oprească dar nu a vrut Dumnezeu, că i.a respactat libertatea la Adam.
Ia spus odată și e de ajuns. Odată și bine: să nu mînînci din acel fruct, că vei muri.
Simplu.
Dumnezeu nu e incapabil, dar nu calcă libertatea noastră de alegere.
Că apoi nu fiecare om îl alege pe EL, sau doar crede că îl alege pe El, dar alege pe El, dar alege hristoși mincinoși, așa cum au ales toți protestanții.

Te rog să ieși din erezie. Te rog, vrei ?

Bucurii de la plecăciunile către Preasfînta Fecioară Maria.
Reply With Quote