View Single Post
  #249  
Vechi 03.03.2014, 19:05:49
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Conceptele de mantuire obiectiva si subiectiva nu apar in Biblie. Biblia spune ca mantuirea se obtine DOAR prin credinta in Isus Hristos (Ioan 3:16, Fapte 16:31). De aceea meritul este 100% al lui Dumnezeu, si credinciosul nu are cu ce se lauda (Efeseni 2:8-9). Daca mergem prin barurile din Romania, sunt sigur ca vom gasi o multime de oameni care spun despre ei ca ei sunt crestini si ca ei cred in Isus, dar noi stim ca ei nu au dreptate. Atunci cum poti sa stii sigur ca credinta ta este adevarata? De unde stii ca tu nu esti ca si acei oameni? Simplu: Dovada ca tu chiar crezi in Isus, este ca vei continua sa crezi, vei continua sa te pocaiesti de pacate (Filipeni 1:6), si vei deveni o "faptura noua" (2 Corinteni 5:17 spune "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi."), si o faptura noua va avea o viata radical schimbata, poate nu complet inca din prima zi, dar in orice caz se va observa ca viata lor incepe inceptul cu incetul sa devina tot mai asemanatoare cu cea a lui Isus (Romani 8:29):

1 Ioan 2:3 "Și prin aceasta știm că Îl cunoaștem, dacă păzim poruncile Lui. Cine zice: Îl cunosc, și nu păzește poruncile Lui, este un mincinos, și adevărul nu este în el."

Nu trebuie numai sa intri prin poarta care este Isus, ci trebuie ca dupa aceea sa mergi si pe calea ingusta care duce spre cer (citeste Matei 7). Si pe calea care duce spre cer sunt putini oameni. Biblia spune ca majoritatea oamenilor vor merge in iad.

In Fapte 16:31, un temnicer ii intreaba pe Pavel si pe Sila Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit?, iar Pavel si Sila ii raspund Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta. -> Chestia asta nu o sa o auzit niciodata de la Daniel_ortodox, ci el mereu a ignorat versetele astea.
Da, așa este, meritul este sută la sută a lui Dumnezeu, credincioșii nu se laudă cu faptele lor, dar FAPTELE TREBUIE SĂ EXISTE. La fel și DREAPTA CREDINȚĂ, fără erezie, trebuie să existe și HAR trebuie să existe la credincios, altfel nu se mîntuie !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ceea ce ai spus tu nu o sa gasesti NICIODATA in Biblie. Este inventie, un basm. Arata-mi versetul care iti da dreptate.
In pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv, Avraam spune in Luca 16:25 "Fiule, i-a răspuns Avraam, adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit."
Da, exact ce ți-am spus și eu, din moment ce am vorbit Adevărul. Luca 16, 25 arată plata săracilor în ceruri și chinurile bogaților în iad, după ce și-a luat plata pe pămînt. Fiecare își ia plata. Iar ce am spus despre sînul lui Avraam și iad, citești la Sfinții Părinți. Dacă nu crezi ce spun Sfinții Părinți, e o problemă majoră, că înainte de Biblie, era Sfînta Tradiție, fără de care nu avea cum să apară Biblia. Și despre Sfînta Tradiție și despre tîlcuirile Bibliei care nu are voie să le facă oricine, găsești aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16069

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Versetul asta iti arata ca inainte de invierea lui Isus, cei neprihaniti care mureau nu erau chinuiti. Nu stiu daca mergeau in cer sau intr-un loc temporar, dar stiu sigur ca nu erau chinuiti, ca asa zice versetul 25, si nu uita ca pilda aia a fost zisa de Isus.
Nu, nu erau chinuiți, dar nici în Rai nu erau, erau în sînul lui Avraam, despre care Sfinții Părinți spun că e în iad, și e cea mai ușoară formă de iad. Deci nu erau chinuiți, dar nici în lumina lui Hristos nu erau. Nu mergeau întrun loc temporar, sînul lui Avraam și acum există, dar nu e iadul cel mare și grozav și nu e nici Rai, "cele ce mintea omului nu s-a suit să cunoască" cum spune Biblia. Am explicat ce îi sînul lui Avraam, dacă vrei să fi sigur, mergi și mai citești odată.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiasca, numai ca la septuaginta s-au adaugat, pe langa cartile vechiului testament, si alte scrieri. Uite ce zice nea' Wikipedia: "The Septuagint from the Latin word septuaginta (meaning seventy), is a translation of the Hebrew Bible and some related texts into Koine Greek" Deci, nu era PUR EVREIASCA, ci a continut adaugiri.
Exact, traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiască, pentru că s-a făcut după cea evereiască. Adică cu 53 de cărți ale Vechiului în cea evreiască, așa au tradus și în Septuaginta și la fel și azi creștinii ortodocși.
Traducerea Septuaginta s-a făcut dupa limba pur evreiască, citește istoria Septuagintei să vezi Adevărul și să vezi unde-i minciuna.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu am spus ca greci erau crestini, te provoc sa imi arati unde am zis chestia asta.
Cînd citești răspunsul meu, citește și la ce cuvinte mai exact răspund, și-ai să găsești tot ce ai nevoie. Caută și vei găsi.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Wikipedia nu e de acord cu minciunile tale:
deutero = al doilea, secund. Asta inseana cuvantul ala, in niciun caz ceea ce ai zis tu... asta-i numai a 738 minciuna pe saptamana asta.
Nici eu, nici wikipedia pare-se că nu minte.
Da? Al doilea? Perfect.
Deci acele cărți din Biblie, nu sunt minciuni. Sunt ca a doua dimensiune de importante. Pentru că ele nu contrazic Adevărul celorlalte, ci ÎL CONFIRMĂ, ÎL ATESTĂ, ÎL ÎNTĂREȘTE.
Acele cărți sunt din Biblie și acolo trebuie să rămînă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ba da, tocmai asta s-a intamplat. Iti vine sa crezi sau nu, nu ma intereseaza, ceea ce conteaza este adevarul, si el spune ca Biblia evreiasca nu a continut niciodata cartile apocrife, iar versiunea septuaginta le-a continut. Protestantii nu au scos nimic din Biblie, ci noi avem Vechiul Testament pe care il avea si il credea Isus Hristos. Cartile apocrife nu faceau parte din Biblia folosita de Isus acum 2000 de ani. Documenteaza-te!
Septuaginta s-a tradus după cărțile care existau deja la evrei. Nu au scris grecii nimic în limba ebraică și apoi să le fi tradus ei grecii, în limba greacă. Au tradus ce au găsit. Crezi sau nu. Crede ca să te mîntuiești, și acceptă Biblia adevărată, sau nu crede și vei muri în vețnicie.
Reply With Quote