View Single Post
  #281  
Vechi 10.03.2014, 14:54:21
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oameni buni nu va retin mult atentia,intrucat sunteti in post dar,din moment ce s-a adus in discutie persoana mea(as fi recunoscator daca nu s-ar mai repeta asta)o sa fac cateva scurte precizari ca sa fie totul cat se poate de clar.Nu m-am ferit niciodata de discutii cu privire la doctrina calvina,este doctrina in care cred si nu am facut niciodata un secret din asta dar:

1.nu ma intereseaza mai deloc disputele teologice virtuale,si spun asta in urma unor multiple experiente din trecut.Le consider un substitut fals si periculos pt un dialog sincer si direct care ar trebui sa existe in lumea reala.2.Nu am venit pe acest forum ca sa predic doctrina calvina pt ca nu sunt deloc un bun predicator iar noi calvinii preferam predicarea fata in fata,in viata reala.Exista si acest gen de predicare virtuala dar eu personal nu cred acest gen de abordare din mai multe motive,mult prea complicate ca sa le explic acum.3.Interesul meu pt credinta ortodoxa,sau pentru aspecte din ea, nu se datoreaza,si as dori sa se inteleaga foarte clar ce voi spune acum cuiva intrucat niciodata nu a venit cineva la mine sa-mi predice Evanghelia dpdv al intelegerii ortodoxe.Niciodata.Initierea demersurilor a venit ca urmare a unui interes istoric la origine,din partea mea si am tras ,pana acum,in urma cercetarilor,destule concluzii.Nu uitati insa ca eu sunt,cel putin in prezent,calvin si trebuie sa ma percepeti din acest punct de vedere,ca sa nu se inteleaga gresit.Admir multe aspecte,ma intereseaza si fascineaza si mai multe dar eu sunt calvin iar ce va fi in viitor,din punctul meu de vedere,Domnul le va randui.

Ca si dvs si eu am fratii mei de credinta si doctrina in care cred.Ca si dvs si eu le apar.Cred ca acolo unde exista diferente,si sunt destule,Domnul va randui cand si cum sa ma lumineze,acest aspect neinsemnand ca rolul meu este unul static,desi multi ar putea ramane mirati,noi calvinii nu afirmam ca omul nu are o raspundere sau o responsabilitate.Una dintre confesiunile,ca sa mai lamuresc un aspect din trecut,cu care niciodata nu voi ajunge la un acord sunt romano-catolicii.Cu dansii ne vom lamuri in fata lui Dumnezeu pt tot ce a fost si va fi.Cu ortodoxia,cel putin in prezent,pastrez inca o larga usa deschisa pt a ma informa,cerceta,discuta,analiza dar...in viata reala.Dupa cum ati putut probabil realiza nu sunt deloc un adept al convertirilor virtuale sau al disputelor virtuale.Le-am vazut efectele si nu cred in ele,asta fiind bineinteles problema mea,in bine sau in rau.Cat am stat oaspete pe acest forum am considerat de bun-simt sa ma comport cu respectul cuvenit unui oaspete.Cand ceva nu ma mai intereseaza plec linistit fara sa dau foc casei sau sa ma alerge cu furci proprietarii.In viata reala,fata in fata sa fiti siguri ca mi-as apara credinta la fel cum o faceti si dvs.Dumnezeu ne va judeca pe fiecare pt tot si fiecare sa faca ce crede ca are de facut.

Imi cer scuze pt aceasta lunga postare,intr-un moment nepotrivit,dar am zis sa lamuresc cat pot eu de bine anumite aspecte,chiar nu doresc sa continui pe aceasta tema,viata fiecarui este ceva mult prea complex pt a se epuiza in micile disupte ale iernii patimilor din vrajba noastra.Un scurt mesaj si pt initiatorul topicului.

Prietene,cand mai doresti sa aduci in discutie aspecte specifice doctrinei calvine,precum predestinarea,locul topicului nu este la sectiunea unde ai ales tu sa deschizi.Este o rugaminte,daca cumva nu erai protestant nu aveam nimic sa-ti spun dar pt ca esti protestant te rog,frate,sa alegi mai cu grija si modul si modalitatea cum discuti.Daca cumva esti calvin atunci te rog,daca vei mai incerca pe viitor,sa o faci in concordanta cu ceea ce credem noi dpdv al modului de afirmare a unor idei.Daca vrei sa predici fa-o in viata reala,deschis si fata in fata,asa cum cere credinta noastra.Un calvin nu posteaza doctrina calvina la secte iar daca esti calvin stii motivul.Daca nu esti calvin considera ca a fost rugamintea unui frate calvin.Post tenebras lux,mergi in pace cu Domnul
frate,acolo unde ti-a randuit EL din vesnicie,in marea Lui grija,dragoste si intelepciune.

Si cu asta am incheiat si scuze pt lunga postare.Dumnezeu sa va lumineze calea acum si mereu.
Reply With Quote