View Single Post
  #283  
Vechi 20.03.2014, 14:50:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daniele esti baiat de treaba dar lasa totul,in ceea ce ma priveste,in mana lui Dumnezeu.Ca fapt divers,istoric vorbind,predestinatia,ca si concept,isi are radacinile in alta parte, era sustinuta inclusiv in cadrul iudaismului,de esenieni de exemplu,care erau cu mult mai infocati pe acest aspect decat alte personaje istorice ulterioare.Ce va mai place sa gasiti prilej de discutii plecand de la o simpla urare,tipic latin :) Eu sunt mai germanic de felul meu,,nu este nevoie sa-mi povestesti mult,scurt si la obiect cand este posibil.

Nu accept sfaturi pe internet cu privire la mantuire,s-ar putea sa fii dezamagit dar asta este.De ce pierzi tu timpul cu mine virtual cand,numai in Bucuresti,ai nenumarate adunari neoprotestante unde,cu buna-credinta,poti sa spui direct si fata in fata mesajul mantuirii.Si poti vedea si cat dar de la Dumnezeu ai in tine vazand cati aduci la EL.Nu mai zic de alte parti ale lumii unde poti fi direct ucis daca vrei sa urmezi calea apostolica.Pai mai frate internetul te amageste,te face,poate,sa te crezi ce nu esti cand viata reala te chema si acolo chiar ar conta inflacararea ta.Problema este ca acolo ai risca mult(sau chiar totul in anumite parti ale lumii)si aici nimic.Pai ce sa risti aici,o injuratura sau o banare? :) Vax albina prietene.Vrei sa-l urmezi pe Hristos?I-ati crucea,leapada-te de tot,mergi la cei pierduti si Domnul cu tine.Lasa internetul cand vrei sa predici intrucat este mare amagire si in loc de cununa in viata reala vei avea spinii amagirii in viata virtuala.Aa,daca vrei sa vorbim discutii :) ,asa,ca fapt divers,ca informare,nici o problema dar timpul meu este limitat din pacate.

Daca vei predica mesajul manturii,dpdv ortodox,intr-o adunare protestanta,in Bucuresti,sa-mi spui si vin sa te aud.Ia binecuvantare de la duhovnicul tau si mergi si cere acelor oameni sa te asculte.Cine nu va dori problema lui,cei care vor accepta probabil ca iti vor pune mai multe intrebari si va trebui sa raspunzi.Daca Domnul este cu tine vei aduna recolta,daca nu atunci te va judeca EL.In incheiere un lucru am sa-ti spun,ceva m-a dezamagit la tine.Ai abordat odata un subiect foarte complex si dificil dar pt ca unii dintre ai tai au sarit pe tine ai lasat-o putin mai moale.Acolo mi-as fi dorit sa fii mai radical,sa ai curajul sa duci pana la capat ideea pt ca aceea idee este foarte dificil de acceptat in istoria crestinismului.Iti promit ca dupa Post,cand voi putea si eu,voi relua eu subiectul respectiv si il vom discuta noi doi,sa vedem la ce concluzie ajungem.S-ar putea,la final,sa fii singur impotriva tuturor alor tai sau poate gasti tu o explicatie.

Daniele mergi cu Dumnezeu,fa ce stii tu si la final vei vedea rodul vietii tale.
Reply With Quote