View Single Post
  #9  
Vechi 21.03.2014, 01:26:46
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Zanzabucu14, ce scrii tu mai sus, sunt frînturi de învățături, nu e Adevărul întreg, și foarte probabil că nu e Adevăr deloc,
Am facut trimitere la un pasaj lamuritor, din Sfanta Scriptura. Sa inteleg ca te indoiesti de ceea ce scrie Sfantul Apostol Pavel, referitor la cei care au murit (adormit)?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
În fine, amintesc de bogatul nemilostiv și săracul Lazăr, care e o mărturie a vieții de apoi,
Daniel, pilda cu bogatul si saracul Lazar nu trateaza deloc problema sufletului nemuritor (in care tu crezi). Spune-mi, te rog, in ce stare erau bogatul si Lazar? Erau suflete sau erau cu trup? Eu am citit ca erau in trup (se vorbeste despre degete, limba, suferinte trupesti). Si, mai spune-mi de ce nu se foloseste niciodata cuvantul suflet. Nu cumva, pentru ca nici nu era vorba de suflete nemuritoare?

P.S. Citeste invatatura de la sfarsitul pildei. Acela este mesajul care a vrut sa-L transmita Domnul Iisus Hristos. Ceea ce vrei sa demonstrezi este ceva total fortat si neadevarat.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Mai amintesc de glasul sîngelui lui Abel, ucis de Cain, care striga din pămînt, din lumea de dincolo,
Tu iei literar faptul ca "glasul sangelui fratelui tau striga din pamant la Mine"? Chiar crezi ca sangele striga cu adevarat?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
mai amintesc de ridicarea Sfîntului Apostol Pavel pînă la al 3-lea cer, care iarăși e o mărturie a lumii de dincolo,
Sfantul Apostol a avut o revelatie, cand inca nu murise. Era cat se poate de viu. Cauta alte "dovezi" pentru a demonstra "viata mortilor neinviati".


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și te invit să citești tîlcuirile Sfinților Părinți ai Bisericii Creștine, la textul Scripturistic amintit de tine, I Tesaloniceni 4, 13-17
Ce nevoie ai de talcuiri, la acel pasaj? Sfantul Apostol Pavel le explica unor simpli tesaloniceni cum este cu cei morti. Totul este pe inteles, fara nevoie de talcuiri.
Reply With Quote