View Single Post
  #300  
Vechi 21.03.2014, 09:54:38
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Daniel Ortodox:
Se pare că ai terminat de multă vreme cu îndreptarea ta, întrucât abunzi în cuvinte mustrătoare, dacă nu chiar jignitoare, ce par a se prăvăli asupra interlocutorilor de la o mare înălțime duhovnicească, care ți-ar conferi o bună cunoaștere a sufletelor.
Adesea identifici în ceilalți mândrie, nerușinare, nesimțire. Pe de o parte, îmi pare că adesea îți greșești ținta, neidentificând deloc corect păcatul și păcătosul, neînțelegându-ți interlocutorii, pe de altă parte, ai verificat vreodată efectul „mustrărilor” tale? Este cineva care s-a îndreptat în urma lor?
Pe MihailC nu l-ai înțeles deloc: nici eretic nu te-a făcut, referindu-se doar la stilul tău neoprotestant, față de Pelerin și-a manifestat de multe ori aprecierea, și foarte bine ar fi dacă Biserica ar avea cât mai mulți credincioși ca el. Căci nu în Biserică a lovit atunci când a criticat, ci în păcatele oamenilor.
Însă acesta este doar un punct de vedere diferit de al tău; împărtășit de unii, probabil, respins de alții.

P.S. Cred că de folos ți-ar fi să iei în seamă criticile pe care cu prietenie ți le fac frații tăi de credință, să te întrebi, măcar, dacă nu cumva au și puțină dreptate, atunci când te trag de mânecă. Nu este suficient să spui despre tine că ești un buboi. Contează și să mergi la doctor pentru a-ți pune un diagnostic și a te vindeca. Nu știu dacă duhovnicul tău te cunoaște sub aspectele în care te manifești aici, pe forum.
P.P.S. Te rog nu-mi spune că mă iubești.
Acum observ că ai fost banat. Ar putea să-ți fie de folos.

Last edited by N.Priceputu; 21.03.2014 at 10:36:08.
Reply With Quote