Subiect: Pavecernita
View Single Post
  #14  
Vechi 04.03.2009, 09:26:05
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pavecernita Mare

Pavecernita mare este o slujba de pocainta care se slujeste in urmatoarele zile:

* Marti si miercuri noaptea in Saptamana branzei (saptamana anterioara Postului Mare)
* De luni pana joi, noaptea, in Postul Mare
* Noptile de vineri din Postul Mare
* Luni si joi din Saptamana Mare
* De luni pana vineri in posturile mai mici: Postul Craciunului, Postul Sfintilor Apostoli si Postul Adormirii Maicii Domnului
* in ajunul unor Praznice imparatesti, ca parte componenta din Veghea de toata noaptea:
- Craciun
- Epifania
- Bunavestire

...frate frag, te rog explica-mi de ce faci afirmatia "noaptea"? EU nu am intalnit NICAIERI aceasta "recomandare" sau "canon" pe a se sluji Pavecernita!!
"Marti si miercuri noaptea"........
"De luni pana joi, noaptea......
"Noptile de vineri"........
frate aici este ceva ce nu-mi place... de ce spui "de luni pana joi" si apoi afirmi si "vinerile".... iar cuvantul "noaptea" NU-SI ARE LOCUL!!!!
Te corectez: Uneori vineri seara, in PM, Pav.Mare e inlocuita cu cea mica, DACA se citesc o parte din Icoasele Acat.Maicii Domnului (cate 3) pana la a5a sapt, cand se citeste INTREG Acatistul!

iarta-ma de carcoteala, dar nu-mi place... sincer! NU sunt corecte afirmatiile!

LITURGICA spune clar: se savarseste in TOATE zilele din Poastul Mare, afara de sambata si duminici, afara sa miercuri si vineri din Sapt a5a cand se fac Deniile, apoi miercuri joi si vineri din sapt Patimilor si se citeste cea Mica!
"marti si joi seara" din sapt branzei ca o anticipare a randuielilor PM. (*Ene Braniste, LITURGICA SPECIALA, ed.IV, Ed.Lumea-Credintei, Bucuresti 2005, pag.66 si 69) - dar nu se face asa, ci se pune miercuri si vineri fiind zile aliturgice! Noile TIPICE si RANDUIELI DE SLUJBE confirma acest lucru!
Exceptia de la Bunavestire este una cu totul aparte si difera de la un caz la altul!
Reply With Quote