Subiect: vecernia
View Single Post
  #24  
Vechi 31.07.2009, 16:35:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Georgeval, stiu ce spui tu.
Am auzit la slujba de Rusalii, ca acea mica slujba de dupa Liturghie ar fi de fapt vecernie deja.
Deruta mea (si poate si a altora) consta in faptul ca aceste slujbe de fapt nu se pot uni ca timp, pentru ca se tin in perioade diferite ale zilei: Liturghia este pana in ora 13-14.00h, iar vecernia dela 18.00h in sus.
Utrenia se mai poate lega de Liturghie, caci se tine chiar inaintea ei (de fapt nu stiu nici asta sigur, pentru ca in manastiri se face utrenia mult mai devreme, pe la 5-6 dimineata, iar pana la Liturghie mai este.

Si m-am intrebat intotdeauna (fara raspuns), de ce Liturghia se tine numai dimineata.
1.In primul rand timpul liturgic in perioada Postului Mare are semnificatii diferite. Vecernia care este simbolul pocaintei si asteptarii Vechiului Testament se va uni cu Liturghia darurilor mai inainte sfintie.
2. Litutghia trebuie oficiata dupa ceasul al III-lea (0ra 9) dupa modelul Apostolilor care la pogorarea Duhului Sfant erau adunati la frangerea painii sau sa ne aminteasca de momentul rastignirii care s-a petrecut la ceasul al III-lea.

Last edited by georgeval; 31.07.2009 at 16:46:12.
Reply With Quote