View Single Post
  #40  
Vechi 30.11.2012, 00:40:22
neica_nimeni2's Avatar
neica_nimeni2 neica_nimeni2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Post Înapoi la cestiune stimabililor!

Deși am spus în altă parte (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...065#post485065) că forumul dă tuturor drepturi egale de exprimare, în viața reală capacitățile și posibilitățile noastre de gândire și exprimare rămân foarte diferite.

Întrucât mesajele se păstrează, ne putem citi fiecare propriile postări și să vedem înainte de rugăciunile de culcare, cum am contribuit pe acest forum:

- Am postat ceva de folos semenilor, ziditor?

. .............. ceva mediocru, banal, insignifiant?

- ............. ceva fără nici o legătură cu subiectul?

- ............. ceva distructiv, care a produs sminteală și gâlceavă?

Fiind ceva public, și care și rămâne o vreme, poate conta mai mult decâ credem, în ciuda anonimatului care - o altă convenție nescrisă a forumurilor virtuale, spre deosebire de cele reale - ne asigură protecție și egalitatea, libertatea și fraternitatea (?)

Facem ce facem și reușim să fim mai mult decât flexibili: topicul s-a pierdut pe undeva în ceață, și în locul unor postări ziditoare se postează un "duel" care își are locul lui în privat, fie pe net, fie între patru ochi. Dar și atunci ar trebui vreo doi martori și eventual un arbitru/judecător/moderator, s-ar putea ca scânteile "virtuale" să devină "reale"!

De evident bun simț este fie a se răspunde punctual la cele ale chestionarului, fie, dacă nu ne interesează sau nu avem ce aduce substanțial, să ne abținem, să ne "înfrânăm", că tot suntem în post!

Last edited by neica_nimeni2; 30.11.2012 at 01:06:07.
Reply With Quote