Subiect: Slujbele zilei
View Single Post
  #1  
Vechi 20.03.2013, 16:43:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Slujbele zilei

Asa cum am promis pe alt fir, am construit cu ajutorul resurselor de pe internet un fir in care se regasesc toate slujbele de peste zi.
Sper ca in felul acesta sa ne fie mai clar si sa stim intotdeauna despre ce vorbim.
Colegii mai avanasati in ale teologiei dau informatii, dar noi cei mai putin cunoscatori nu avem clare anumite lucruri me de inceput.

Am pus peste tot sursa informatiei si mentionez ca le pun numai aici pe forum, ca sa ne lamurim si sa invatam.

Daca adminul gaseste ca sunt probleme, sa ma anunte.

Asadar:

Ciclul zilnic al slujbelor Ceasurilor zilei (sau al Celor Șapte Laude) marchează fiecare zi liturgică din viața Bisericii Ortodoxe.

De regulă, mănăstirile sunt cele care urmează toată această rânduială. Uneori este și cazul catedralelor. În majoritatea bisericilor de parohie însă nu se slujește rânduiala Ceasurilor.

Sfânta Liturghie nu face parte ea însăși din rânduiala Ceasurilor, dar este inserată între ele, de regulă după Utrenie. În unele cazuri, este combinată cu Vecernia. Slujba Obedniței este legată de cea a Sfintei Liturghii și se slujește adesea în zilele în care nu se face Sfânta Liturghie.

Slujbele de peste zi se găsesc de regulă în cartea numită Ceaslov (din slavonă) sau (H)Orologhion (după denumirea în limba greacă)

Rânduiala ceasurilor este următoarea:

 Vecernia (la apusul soarelui)
 Pavecernița (după cină) - este cunoscută și ca Dupăcinarea;
 Miezonoptica (12:00am);
 Utrenia (la răsăritul soarelui);
 (Sf. Liturghie) -am introdus eu conform textului de mai sus
 Ceasul I (6:00am)
 Ceasul al III-lea (9:00am)
 Ceasul al VI-lea (12:00pm)
 Ceasul al IX-lea (3:00pm)

Slujbe compuse

Deși fiecare slujbă din rânduiala Ceasurilor are, prin tradiție, o oră anume când trebuie slujită, în practica obișnuită acestea se slujesc câte trei împreună

 Slujba de seară cuprinde, de regulă, Ceasul al IX-lea, Vecernia și Pavecernița. Începe puțin mai înainte de apusul soarelui.
 Slujba de dimineață cuprinde, de regulă, Miezonoptica, Utrenia și Ceasul I. Începe puțin mai înainte de răsăritul soarelui.
 Slujba de prânz cuprinde Ceasul al Treilea și Ceasul al Șaselea. Sfânta Liturghie sau Obednița poate fi inclusă în această slujbă.
În zilele în care se slujește Pavecernița Mare (e.g. în zilele din săptămână din Postul Mare), ea formează singură întreaga slujbă de seară. În acest caz, Vecernia se slujește în cadrul slujbei de prânz.

http://ro.orthodoxwiki.org/Slujbele_de_peste_zi
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.03.2013 at 16:45:43.
Reply With Quote