View Single Post
  #905  
Vechi 15.12.2016, 07:34:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea curățește sufletul și păzește mintea. Lucrarea cea mai desăvârșită se face în adâncurile sufletului omului, care sunt închise pe de-a-ntregul, cunoscute numai lui Dumnezeu. Astfel vedem ceva mișcător: oameni care se preschimbă în copii ai lui Dumnezeu, deși ajunseseră în adâncurile pierzării de sine.

Și eu, sărmanul, sunt un hârb, dar fac această strădanie. Nu mă las dus de rugăciune așa, vădit, ci mă rog în taină. Ați înțeles? Vine harul lui Dumnezeu și vă adumbrește și pe voi. Vă dă o răcorire, un har și vouă, cu care locuim împreună, mâncăm împreună, vorbim, ne rugăm, ne purtăm simplu. Ați înțeles? Numai un nechibzuit, un „grosolan”, pe care rugăciunea nu l-a mișcat, rămâne străin de har. Să vă rugați să vă descopere Dumnezeu toate cele nevăzute. Sunt multe și nu le știm. Să spuneți lui Hristos: „Ce voiești Tu, ce vrea iubirea Ta, Doamne.” El vă va călăuzi. Spre El să priviți.

Părintele Porfirie
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote