View Single Post
  #44  
Vechi 08.03.2009, 17:44:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
mai fratilor, tot imi dati cu canoanele bisricii si sunt convins ca le respectati intocomai, mai ales cei casatoriti sunt convins ca ati respectat si respectati toate cele 10 sau 11 canoane pentru savarsirea casatoriei , precum si canoanele sub care trebuie sa se tina casatoria. Cine este cel care respecta toate canoanele acela sa judece, nu noi.
Eu v-am intrebat asa: daca din vreo mare ratacire a politicienilor nostri nu ne vom mai putea tine slujbele in biserici si vom fi prigoniti, daca ni se va lua tot, din diverse motive si pentru ca sa ne traim viata alegem sa plecam din tara asta, ajungand in alta tara, ce vei face? te tii de credinta stramoseasca sau de lepezi?
Cat despre ratacirile bisericii lor..., mai bine ne-am uita la a noastra . Ce ne sfatuiesc marii duhovnici ai tarii acestuia si ce declara luminatele fete... Peste tot e la fel si ne pierdem incercand a judeca pe altii, in loc sa ne rugam pentru ca Dumnezeu sa ne/ii ajute.
Să-mi fie iertat, dar felul cum pui tu problema e puțin copilăros ! Dacă . . . , dacă . . . . și iar dacă . La scenarii nu ne intrece nimeni ! Dacă vine. . . , dacă. . . . Să stăm cu mintea ancorați in prezent. Prezentul , prezent, e post și rugăciune și avem o Biserică Ortodoxă solidă și unită. Punct . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote