View Single Post
  #101  
Vechi 05.03.2010, 10:19:53
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Jane Says - nu mai stiu cine a pus citatul din postarea ta, dar cam are dreptate in anumite privinte.
Noi traim obligat cu aceasta vina de a ne fi nascut femei, impusa de V.T., orice ati spune voi pe aici. Nu vreau sa reiau discutia.
Nu stiu de ce chiar nu se intelege si multa lume incearca sa ne convinga acum ca nu este asa.
Femeia este considerata de biserica intr-un fel gresit, ramas din legea veche de fapt (V.T), pentru ca Iisus o respecta.
Se considera ca suntem vinovate de pacatul originar. Numai noi, nu si barbatul.
De aici toate discutiile: murdara, pacatoasa, sa taca, sa inghita, sa nu faca aia si ailalta.
Asta este adevarul, de ce nu se mai recunoaste acum.

Si a mai spus cineva, iar tu preiei si este gresit:
Cea mai inalta fiinta din universul creat (de la Dumnezeu Tatal - tot barbat), este un barbat si este Fiul. Maica Domnului este mai in urma.
Abia acolo sus in Imparatia Cerului sunt poate egali.

Poate ca ar fi timpul sa se aboleasca si aceasta parte gresita si sa se treaca la N.T, iar femeia sa fie repusa la valoarea ei alaturi de barbat.
Biserica ar trebui sa faca acest lucru. Sa terminam cu V.T, daca tot ne-a adus Fiul legea cea noua.
Sophia, nu noi traim obligate de ceva, ci tu. Eu nu ma simt discriminata si vinovata fiindca m-am nascut femeie si cred ca nici altele. Cred ca prejudecata generala cu privire la femei nu e la altii neaparat, si chiar daca ar fi, cu ce te-ar afecta? ci e in mintea ta si de-acolo trebuie dezradacinat complexul asta. Si nu te mai gandi la modul general la femeia supusa barbatului, pentru ca tu esti o femeie si nu esti supusa tuturor barbatilor. Daca-ti iubesti sotul si te gandesti ca din coasta lui, sa zicem, ai fi fost facuta, ce simti? Supunere de sclav sau dragoste? Si in fond, ce-a mai zis Iisus Hristos, cel care doreste sa fie cel dintai, sa slujeasca tuturor, nu?

Si cand spui ca "se considera", cine considera ca suntem murdare si pacatoase si de ce au aia dreptate si nu cei care sustin contrariul? Si pana la urma, in ce fel te afecteaza pe tine, concret, prejudecata aceea?

Te contrazic la faza cu cea mai inalta fiinta din universul creat -- eu am folosit cuvantul faptura, subintelegand faptura creata - iar Iisus Hristos nu este creat (facut) ci nascut, El Insusi creator, prin Care toate s-au facut. Din creatie, Maica Domnului este cea mai mare. Si din trupul unei femei a ales Dumnezeu sa se intrupeze, ca daca ar fi dorit, putea sa apara pur si simplu, nimic nu ii este cu neputinta. Ar fi ales El ceva ce stia ca e murdar si pacatos din nastere?

Nici nu stiu daca se citeste ceva din VT in Biserica la vreo slujba ?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote