View Single Post
  #2  
Vechi 29.10.2014, 11:12:03
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit Preoții, diaconii și episcopii care NU CRED ÎN DUMNEZEU

Extras din http://www.antena3.ro/externe/preoti...eu-271607.html

Aproximativ 2% din preoții, diaconii și episcopii Bisericii Anglicane consideră că Dumnezeu este o construcție a omului, dezvăluie un uluitor sondaj realizat de Institutul YouGov și publicat marți, relatează AFP, conform Mediafax.

Studiul, efectuat asupra unui număr de peste 1.500 de membri ai clerului din Anglia, Țara Galilor și Scoția, arată că doar 83% dintre cei chestionați cred că există un "Dumnezeu personal".

În total, 3% apreciază că există "o formă de forță spirituală sau vitală", iar 9% afirmă că "nimeni nu poate ști cum arată Dumnezeu". De asemenea, 2% susțin că "nu sunt siguri că Dumnezeu este altceva decât o contrucție a omului".

Totodată 2% nu sunt de acord cu niciuna dintre aceste afirmații, iar 1% preferă să nu răspundă.

Biserica Anglicană, o aripă a creștinismului, oferă clerului său o libertate destul de largă în interpretarea credinței.

Citat de cotidianul The Independent, reverendul David Paterson, un preot pensionar din Biserica Angliei, susține că este perfect posibil să predici cuvântul lui Dumnezeu fără să crezi în el.

"Odată ce ai acceptat că religia este o creație a omului, ea devine la fel ca arta și literatura, și anume un mijloc foarte prețios de a te cunoaște pe tine-însuți", afimă el.
____

Atunci cand fiecare interpreteaza credinta in Dumnezeu dupa cum il taie capul cu usurinta isi inventeaza un "Dumnezeu personal" si incet, incet, incepe sa creada cu usurinta tot felul de bazaconii ...

Catolicii, neoprotestantii si sectarii asa fac, ei mai sunt "crestini" doar cu numele si nu mai au nicio legatura cu Sfanta Traditie si invatatura Sfintilor Parinti ai Bisericii, din pacate.

Sunt foarte multi "ortodocsi" inclusiv pe acest forum care fara sa-si dea seama au preluat cu usurinta gandirea neoprotestanta ...

Last edited by AlbertX; 29.10.2014 at 11:14:37.