View Single Post
  #20  
Vechi 13.01.2018, 18:42:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Toti cei ce sunt altfel decat el, crestinul, sunt aliatii necuratului.
Cu acestia nu poti fi prieten: ori noi, ori ei. Ori e alb, ori e negru.

Putem fi prieteni cu cei ce sunt altfel decat noi?
Cred ca se poate intr-un singur fel: renuntand sa mai credem ca cel ce nu e cu noi e impotriva noastra
Eu nu cred ca un om poate fi prieten cu toata lumea.
"Toata lumea" inseamna si oameni necunoscuti. Poti fi prieten cu un necunoscut?

Probabil ca ar trebui sa definim mai intai termenii.
Eu as imparti "toata lumea" in trei categorii:
1. Necunoscuti.
Oamenii astia nu ma cunosc, nu imi pot fi nici prieteni, nici dusmani.
Chiar si acesti oameni pot fi "aproapele" crestinului. De fapt, Isus, atunci cand foloseste pentru prima oara conceptul "aproapelui" se refera la un necunoscut aflat in nevoie.
2. Cunostinte/ amici/
Sunt oameni cu care te saluti insa despre care ai relativ putine informatii. Sau ai multe informatii dar stii ca nu poti avea incredere in ei. Sau principiile de viata difera semnificativ. Cu amicii iesi la o cafea, la un tenis, schimbi o vorba. Sau mai multe. Insa mereu porti o garda. Nu se deschizi, te protejezi. E o relatie colegiala, nu (mult) mai mult.
Desigur ca si acest om este "aproapele" crestinului. Crestinul este indemnat sa-si iubeasca chiar si dusmanii, oamenii de care este urat, dispretuit sau prigonit.
3. Prieteni apropiati.
Asta e un cerc select select. In general nu intra aici mai mult de trei/ sapte/ doisprezece oameni. In oamenii astia ai incredere. Esti legat afectiv de ei. Impartasiti multe principii comune. Cu ei lasi garda jos. Cu ei schimbi valori. Te vulnerabilizezi. Stii ca poti sa fii ranit dar ai incredere. Pe ei ii influentezi si te lasi influentat la un nivel profund.
Din punctul meu de vedere e aproape imposibil ca un ateu militant si un crestin practicant sa fie prieteni apropiati, in sensul descris mai devreme. Daca (ne)credinta este o componenta majora a personalitatii lor, pe acel segment nu pot avea comuniune, legatura e beteaga. Multimea trairilor vietii de credinta nu poate fi impartasita, multe principii de viata nu pot tranferate, sau daca sunt, e nociv pentru crestin.
De aceea spune Mantuitorul: "nu va injugati la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi". Macar ca noi folosim versetul in mod special in contextul casatoriei, nu acest aspect il vizeaza in primul rand pasajul din 2 Corinteni 6.
Reply With Quote