Subiect: nunta crestina
View Single Post
  #9  
Vechi 28.07.2011, 21:17:09
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Imi permit si eu cateva sugestii: alegi muzica cu atentie, fara mascari si texte obscene, categoric fara manele ca pe muzica aia nu putini ajung sa se manifeste intr-un mod absolut ridicol.
Serveste cantitati moderate de alcool, asa cum a sugerat si Mihai36. O idee buna este sa plasezi paharele cu vin pe o masa separata de care sa se ocupe un ospatar iar oaspetii sa se serveasca de-acolo. Se practica si la receptii. Daca le pui carafele cu vin pe masa, va fi in regim de auto-servire si se va exagera cu siguranta.
Roaga-i pe nasi sa discute cu parintii lucrurile de care tu insati nu-i poti convinge. Poate au mai multa autoritate in fata lor. Scrii ca parintii vor plati nunta, insa totusi voi - mirele si mireasa - veti fi centrul atentiei, nu socrii mari / mici.
Daca ai numai 20 de persoane invitate, nu prevad probleme prea mari. Ba chiar poti vorbi cu fiecare in parte pentru a le sugera genul de comportament pe care ti l-ai dori la nunta ...
Ti-am scris toate astea in ideea ca nu vei vrea o nunta fara veselie - muzica, voie buna, antren, bucuria de-a fi impreuna si de-a va sarbatori pe voi, mirii.
draga mea, le-am sugerat si le-am tot sugerat dar din pacate pe unii nu ai cum sa-i convingi ca nu e bine ce fac. nu am ce sa aranjez eu la restaurant caci tata e cel care se ocupa de aranjamente si el se va asigura sa nu-i lipseasca bautura de care cu siguranta va abuza ca de obicei si ii mai indeamna si pe altii sa faca la fel. cat despre muzica, si aceea va fi aleasa tot de el.

nasii nu au nicio autoritate in fata rudelor noastre sunt tineri ca si noi si nici macar foarte credinciosi deci...

oricum, pe langa problemele mele strict unice de familie, imi doresc ca acest topic sa devina un loc de plecare si pentru alti tineri care se afla in aceeasi situatie si ar dori sfaturi despre ce este important sa faca in aceasta zi unica in viata lor.

inainte de cununie, dupa slujba religioasa, etc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote