View Single Post
  #3  
Vechi 03.01.2013, 23:37:55
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

15. CĂSĂTORIA ÎNTRE RUDE

Eresul romano-catolic care oprește doar rudele din primele grade să se căsătorească. Nu respectă învățăturile Sfintei Tradiții cu privire la căsătoriile între rude, anume rudelor de gradul 3, cu dispensă de la episcop, eu voie să se căsătorească. Să ne mai mirăm? La ce am citit până acum, asta-i chiar ușoară. ANATEMA ereziei acesteia.

16. REPETAREA SFINTEI LITURGHII PE ACELAȘI ALTAR DE n ORI PE ZI

Erezia romano-catolică care îngăduie ca Taina Sfintei Liturghii să fie săvârșită pe același Sfânt Altar, de oricâte ori se dorește. Oricum ei nu prea înțeleg cum e cu Sfânta Liturghie o singură dată pe zi, pe același Sfânt Altar. Nici nu se sinchisesc să înțeleagă. Au mintea atât de învârtoșată, încât nici dacă ar înțelege, nu le-ar păsa, ei tot așa cum vor ei fac. ANATEMA ereziei acesteia.

17. SFÂNTA EUHARISTIE ÎN BUZUNAR

Eresul romano-catolic ce permite ca Sfânta Euharistie, anume Sfintele Trup și Sânge ale Mântuitorului, să fie duse acasă, la cei ce nu putut veni la Liturghie, de către orice membru al familie, în buzunar, nu-i problemă. De aceea "tainele" lor nu sunt valide, căci sunt în erezie, în primul rând nu mai sunt taine. Să mai zic ceva? Nu mai am ce... ANATEMA și ereziei acesteia.

18. REDEFINIREA MONAHISMULUI

Eresul romano-catolic ce a divizat monahismul întro serie de ordine și congregații, care răspund direct papei (episcopul apostat al Romei, -trebuie menționat de fiecare dată, sau înlocuit cuvântul papă, inovație și minciună fiind, cu Adevărul! : episcopul apostat al Romei). Episcopul apostat al Romei poate înființa și desființa un ordin și o congregație după bunul plac. Asta fără să menționăm că uneori scopul cu care sunt ele menționate sunt dintre cele mai obscure și lugubre, de la magie și ocultism până la crime și ucideri ale altora în războaie declarate oficial sau asasinate. Nu vreau să mai adaog nimic aici, decât să amintesc că monahismul a fost înființat de Dreptul Ilie Tesviteanul (dreptul nu sfântul, în Vechiul Testament nu există sfințenie, decât începând de la Hristos) și de Sfântul Ioan Botezătorul și a fost confirmat de Însuși Mântuitorul prin cele două mari adevăruri ale Sale: "Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie." (Matei 16, 24) și "Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa." (Marcu 8, 35) Nicidecum cum fac ereticii din romano-catolicism. ANATEMA ereziei acesteia.

19. CRIMELE ÎMPOTRIVA UMANITĂȚII (am lăsat-o ultima, poate e cea mai gravă)

Erezia romano-catolică a promovat și susținut, nu doar câțiva ani ca și comuniștii, ci sute de ani, mai precis peste 500 de ani, crimele împotriva umanității prin blestemata INCHIZIȚIE și blestematele CRUCIADE, unde au ucis sute de milioane de oameni în total de-a lungul anilor. Putem vorbi de HOLOCAUSTUL ROMANO-CATOLIC. Au ucis în numele lui Hristos. Hai că comuniștii nu au avut nimic cu Hristos, dar mă întreb, cât de întuncat la minte să fi ca să ucizi un om în numele lui Hristos? Când Hristos ne îndeamnă să ne iubim până și dușmanii, să întoarcem și celalt obraz, să dăm cu pâine în cine dă cu pietre... Cele mai multe crime din din istoria omenirii, au fost săvârșite de romano-catolicism. Cum să ții așa ceva sub tăcere? Trebuie spus în gura mare, tuturor! De pe acoperișul casei. Trebuie evitat să facem parte din așa ceva, trebuie spus pe față. OH !... Cuvintele sunt de prisos. Îmi vine să plâng... de milă, de ciudă că nu își revin din nebunia în care se află, si să plâng pentru cei uciși, să plâng ore în șir... ANATEMA și ereziei acesteia...

Alte erezii sau inovații le putem numi pe acestea, căci nu știu sigur dacă afectează mântuirea oamenilor, mai sunt: lepădarea sau refuzul săvârșirii Proscomidiei înainte de Taina Sfintei Liturghi, statuile din "Biserici" sau din afara acestora, lepădarea sau refuzul Sfintelor Icoane, care sunt reprezentările ale persoanelor vii cu adevărat și sunt Biblia neștiutorilor de carte, instrumentele muzicale din "Biserici", precum orga, adorarea inimii lui Iisus Hristos sau limba latină din cadrul slujbelor. Nu e nevoie să se simtă cineva ofensat, acesta este Adevărul. Chiar așa se întâmplă în mijlocul celei ce se numește "Biserică Creștină", dar a distrus întreg creștinismul, sistematic, în fiecare sută de ani. Spre exemplu, cea mai nouă inovație a Episcopului apostat al Romei, Benedict al XVI-lea: "extratereștrii sunt prietenii noștrii". Nu mă mai pot mira de nimic ce vine dinspre direcția lor.

Iertați. Bucurii.
Reply With Quote