View Single Post
  #27  
Vechi 29.03.2020, 14:37:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Cel mai bine e să nu mai preluăm prin citare niciun fel de informații de șoc, pe forum, mai ales dacă vor începe să curgă cu decese, am văzut din clipul părintelui Visarion Alexa pe doxologia că era foarte supărat pe niște oameni care răspândeau numai alarme și provocau panică.
Părintele Ciprian Staicu zicea că-i va bloca pe toți care redistribuie pe wattsapp profeții de panică.

Spunea părintele Visarion Alexa că rolul oamenilor duhovnicești ar fi să aducă nădejde în situație grea, unii fii duhovnicești ai săi s-au retras și de la vizionare tv că nu mai suportau, deștepți oameni, au făcut economie de curent în vreme de criză.

Dacă omul stă numai în fluxuri de informații negative poate pica în depresie, i se pot agrava alte boli, de ex omul suferind de cancer, poate nu va contacta corona, dar frica de a se îmbolnăvi zilnică îi poate deprecia starea de sănătate.

Aceeași situație e și a oamenilor care au diferite comorbidități, faptul că li se amintește zilnic că alții ca ei au decedat, nu face decât să-i necăjească și să-i afecteze psihic.

Sunt doar informații care răpesc timp din lucrări duhovnicești, chiar și de ar fi să se întâmple ceva, cel mai bine ar fi să te găsească cercetarea lui Dumnezeu în lectura textelor sfinte, în rugăciune, în pace.

Frica are prin sine ceva demonic în ea spuneau majoritatea părinților care au făcut live-uri.

Îmi cer și eu scuze pt tonul polemic de judecată din unele postări pe care le-am editat, nu cred că mai e cazul să sporesc și eu starea generală negativă cu nemulțumirile mele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.03.2020 at 15:04:04.
Reply With Quote