View Single Post
  #25  
Vechi 07.02.2013, 10:30:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Da-mi te rog citatul cu spusa protestantilor! Eu nu o cunosc. Daca sunt protestant fara sa stiu, poate ar fi bine sa ma convertesc. Adica, macar sa fiu cu acte in regula si sa imi afisez la profil apartenta religioasa. Dar mai intai sa vad textul lor, la care tot faci referire de mai multe luni, dar fara sa dai vreun citat precis!
Leonte, am discutat de mai multe ori, chiar si pe mesaje private. Ti-am dat si citate si tot ce e nevoie, dar tu spui ca nu le vezi pentru ca nu le poti vedea sau nu doresti. Si daca discuti cu un neoprotestant nu are efect sa ii dai argumente, el oricum crede ce vrea el.
Eu ti-am spus ca ceea ce scrii tine de ecumensimul radical, care are invataturile preluate in cea mai mare parte din protestantism. Nu trebuie sa fii protestant ca sa ai acele conceptii. Ti-am mai spus, toti avem mandrie, iar la tine e foarte mare, nu as face bine daca nu ti-as spune. Mai era cineva pe forum care avea conceptii ecumenist radicale, Adriana, si ea spunea ca pleaca de la ortodocsi, asta e se pare o regula. De aceea ecumensimul, si in special cel radical, e daunator.
Citeste vietile sfintilor, catehismul si in general scrieri ortodoxe, pentru ca Sfanta Scriptura nu o putem noi interpreta dupa cum vrem, si neoprotestantii fac exact asta.
Tu spui de preoti si sfinti, nu trebuie sa te duci la protestanti sa ii intrebi, gasesti mii de scrieri protestante pe net sau protestanti pe forumuri.
Preotul e important pentru ca face Sfintele Taine. Spunea un parinte ca niciun sfant care face minuni nu poate face ce face un preot, adica Sfintele Taine. Fara Botez, Mirungere, Impartasanie nu ai har si degeaba rugaciunea si nevointa. Inceputul conclucrarii cu harul este Botezul si Mirungerea, ele se pot face doar de catre preot.
Iar daca gasesti folos in citate din Sfanta Scriptura, e suficient pasajul cu cine nu Mananca Trupul si nu bea Sangele Mantuitorului nu ajunge in Imparatie.
Ortodoxia nu tine pe cineva cu forta, scopul nu e de a fi cat mai multi oameni in Biserica, doar cei ce cred invatatura ortodoxa, in primul rand.
Reply With Quote