View Single Post
  #28  
Vechi 07.02.2013, 14:09:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Greu ii este omului cel rau sa-l jicneasca pe cel smerit cu inima. Insa pe cel trufas, chiar si o privire mai aspra il tulbura in toata fiinta sa.
Scopul meu nu a fost niciodata sa te jicnesc, ci sa iti arat cine esti, sa iti descriu comportamentul asa cum este, de sarpe veninos. Nu trupul tau ma intereseaza pe mine, de unde a iesit si cum s-a dezvoltat, ci gandurile si duhul tau sunt cele pe care le-am numit pui de naparca.
Macar atat lucru sa fi invatat din predania sf. parinti, ca lupta noastra nu este impotriva trupului, iar patria crestinilor drept maritori este intreg pamantul, nu doar cateva hectare razlete. Dar nici invatatura asta nu ti-ai insusit-o.
Vad ca nu te astamperi, la fel cum face orice crestin adevarat care are o "relatie personala ". Vine si intai isi arunca nada cu atacuri subtile la preoti si la sfinti, apoi cand vede ca nu are spor incepe si azvarle cu laturi in toti si in toate. Ca nu se simte bine lafaindu-se in baltoaca lui, unde i se pare lui ca l-a descoperit pe Dumnezeu daca altii nu-i impartasesc aiurelile.
Eu nu sunt smerit, nici nu am vrut sa crezi ca as fi smerit, am si eu atata minte ca sa inteleg ca pana si cel mai smerit om nu arata prea bine daca-si striga smerenia prin internet.
Tot ce am vrut sa-ti zic a fost ca ma retrag dintr-o discutie fara rost si ca degeaba incerc eu sa-ti arat ca esti afundat in noroi pana in gat daca eu sunt afundat pana peste cap. Pentru ca la teorie sunt bun dar practica ma omoara.
Asa ca ramai tu cu relatia ta cu Dumnezeu si astampara-te ca te iau de urechi. Daca unii socotesc ca apelul la ajutorul altora ii ajuta,( la fel cum au socotit Sfintii Bisericii timp de 2000 de ani incepand cu Pavel care cerea altora sa se roage pentru el, sau Iacob ruda Domnului care ne invata sa ne rugam unii pentru altii pentru ca rugaciunea unui drept ajuta mult ) atunci nu e treaba ta. Considera-te norocos ca ai sarit etapele si data viitoare cand imi mai raspunzi spune-mi cum e prin al 3 lea cer. Sau mai bine nu-mi mai raspunde si vezi-ti de treaba ta.
Reply With Quote