View Single Post
  #30  
Vechi 07.02.2013, 19:58:53
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred că e cazul să vă potoliți. Leonte, înceracă să te liniștești...la ce folos toată pălăvrăgeala asta, dacă ți-ai pierdut pacea? La ce folos toată știința?
Cata dreptate ai! Iti multumesc!

Dar cum pot sa imi gasesc pacea atata timp cat sunt indemnat la idolatrie? Cum pot sa imi fiu impacat cat timp mii de prunci nascuti ieri, incepand de maine vor fi invatati ca iadul e sub pamant, dracii sunt negrii si au coarne si cozi, iar ingerii sunt undeva, intre Luna si Soare? Vor fi invatati ca mormintele trebuiesc pecetluite pana la a doua venire, alfel le ia dracu pe acele suflete, ca pentru a castiga la loto trebuie sa iti cumperi un bilet la loterie si sa platesti zece pomelnice la biserica. Vor fi invatati ca mersul la biserica duce in rai, iar pocainta cu lacrimi sub o salcie dar fara haina monahala, este interzisa. Ca nu au dreptul sa nadajduiasca in mila lui Dumnezeu cum fac ecumenistii, sau protestantii, ci sa isi puna nadejdea in Sfanta Traditie ca numai de la Sfanta Traditie vine mantuirea...

Ai mare dreptate! Ce folos toata truda si toata stiinta daca imi pierd pacea?
Dar iata ca nu pot sa-mi intorc privirea de la minciuna, nci sa privesc zi de zi cum Adevarul este calcat in picioare. Timp de mai multi ani am cautat sa fac asta, gandindu-ma ca asa voi spori in smerenie, gandind ca cine sunt eu sa port altora de grija? Sau cine sunt eu sa vorbesc despre fatarnicia celor fatarnici? ... Dar cu cat m-am luptat mai tare cu gandul, cu atat am fost biruit si mai tare. Iar daca iti pare ca aici imi pierd linistea, n-as vrea sa iti descriu tulburarea launtrica si chinurile care ma cuprind atunci cand in loc sa scriu ceea ce gandesc, o fac pe smeritul; pe cand eu, in fapt, nu am nimic in comun cu smerenia. Pe cine pacalesc eu? Pe mine sau pe Cel ce stie toate?

Daca te mahnesti sau te tulburi in vreun fel vazand aceste mizerii intre mine si cei care defaima ceea ce eu marturisesc, rogu-te sa ma ierti, intr-o buna zi, cand vei putea! Dar nu pot fi altfel, nici nu pot savarsi alta lucrare decat aceasta.
Mi-ar fi placut sa raman in Athos, in acel loc stramt, intunecos, fara soba si fara pat, dar plin de binecuvantarea celor ce s-au nevoit acolo inainte de a ma naste eu. Caci nu au miliardarii pamantului bucuria si defatarea pe care le-am avut eu acolo si tanjesc dupa acelea. Dar daca duhovnicul si Pronia mi-au randuit altceva, ce puteam sa fac? Cum sa ma impotrivesc Lor?

Last edited by leonte; 07.02.2013 at 20:04:03.
Reply With Quote