View Single Post
  #3  
Vechi 11.09.2014, 14:11:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cum se serbeaza hramul unei biserici?

As vrea, daca stie cineva, sa ma lamureasca legat de insemnatatea si sarbatorirea hramului unei biserici ortodoxe.
Stiu ca hramul este sarbatoarea numelui bisericii (pus la tarnosirea ei).
Acum nume poate fi numele unui sfant care protejeaza biserica (Sf. Ilie, Sf. Pantelimon, Sf. Parascheva etc.), sau un eveniment deosebit din viata Domnului Nostru Iisus Hristos sau a Maicii sale (Nasterea Domnului, Adormirea Maicii Domnului etc.). Am auzit si de Cincizecimea ca hram al unei biserici.

Stiu (am vazut la o biserica acest lucru) ca la hram se face o sarbatoare in fiecare an, in care se aduc bucate.

Acum nelamuririle mele:

1. La hram este ceva deosebit la slujba? Se citeste ceva vreo rugaciune legata
de hram?
2. Cum se face cu bucatele? Se impart ca pentru vii sau ca pentru morti (Parastas)?

La noi tocmai s-a sarbatorit hramul si am fost complet derutata.
Nu s-a tinut luni, pentru ca lumea lucreaza si imediat dupa duminica, nu ar fi avut asa sens.
Slujba a fost cea obisnuita. Nici o referire la hram.
Sarbatoarea este una de bucurie (e vorba de nasterea Maicii Domnului), deci nu ziua mortii unui sfant.

Parintele ne-a spus (si in alti ani) sa aducem coliva si alte cele de-ale gurii.
Dar n-am stiut ca se face parastas general.
Acum la noi pentru ca este numai duminica slujba, se face oricum si parastas (cine are de facut).
De data asta s-au citit la parastas toate pomelnicele si au fost multi care au adus pentru parastas.
Noi avem si masuta pentru daruri (alimente) care se impart la vii. Dar nu a fost nimic acolo.

Acum nu stiu, parastasul a avut legatura cu hramul, ca asa se serbeaza, sau a fost intamplator.

Undeva pe net am citit ca inainte (la sat) asa se facea: se aduceau bucate, slujba era deosebita (veneau si alti preoti, sau chiar episcopul locului) si la sfarsit mananca toata lumea. Si scria acolo ca bucatele sunt in memoria mortilor. De parastas anume nu scria.

Si am mai citit ca se imparte coliva la biserica nu numai pentru morti.

Am dus si eu ceva si am pus pe masa, dar nu stiam de parastas si nu era pentru morti. Eu credeam ca se da pentru vii la hram.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote