View Single Post
  #146  
Vechi 20.06.2017, 12:40:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
stiu si eu...Oare DE CE lui Adam, dupa ce mancase din pomul cunostintei binelui si al raului, nu i-a venit ideea sa manance si din pomul vietii, si in felul acesta sa devina nemuritor, dat fiind faptul ca stia ca in clipa in care va manca din pomul cunoastintei, va muri negresit? Nu cumva, pomul vietii facea nemuritor doar pacatul, ca in cazul diavolului? In acest caz, intruparea lui Hristos si jertfa lui pe cruce, ar fi fost inutila (diavolii nu se mantuiesc). E absurd sa cred ca un pom poate sa faca pe cineva nemuritor, iar Dumnezeu sa nu mai aiba ce sa-i faca. De ce Adam nu a mancat mai intai din acest pom, si pe urma din celalalt?
Desigur, ar fi fost nemuritor in pacat/rau/neascultare.

Moartea ( de fapt interdictia de a dobandi viata vesnica imediat dupa cadere) se zice a fost lasata tocmai pentru ca pacatul sa nu devina vesnic.

Adam nu si-a premeditat fapta.
Nu si-a facut planuri "diabolice" gen "maninc din asta interzis si pe urma pac ma duc la ala care ma face nemuritor si m-am scos".

A fost oarecum naiv, dar din pacate, in naivitatea lui a pacatuit neconsiderand autoritatea lui Dumnezeu suficienta si cautand o autoritate alternativa, ajungand practic sa o nege pe cea a Creatorului si sa faca ascultare de femeie/sarpe in loc de Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote